×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
مصرف «گل» به سن دانش‌آموزان رسید/ کاهش شدید مصرف «شیشه» در کشور

به گزارش اشراف به نقل از ایسنا، پرویز افشار در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به مروری بر مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه مبارزه با مواد مخدر پرداخت و جزییات جلسه آبان ماه مقام معظم رهبری با مسوولان را اعلام کرد و گفت: رهبری راهکارهایی را در امر مبارزه با مواد مخدر ارائه کردند و بر اساس آن باید اولویت اصلی بر پیشگیری اولیه باشد و ۵۰ درصد بودجه‌ها به امر پیشگیری اختصاص یابد.

وی افزود: همچنین باید جمعیت دانش آموزی در اولویت امر پیشگیری از آسیب‌ها باشند. ایشان بر اجرای طرح های تحولی و نوآورانه دستگاه‌ها تاکید داشتند و باید گزارش عملکرد دستگاه ها تا شش ماهه آینده ارائه شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه رهبری نسبت به عملکرد برخی دستگاه‌ها اعلام رضایت کردند و نسبت به عملکرد برخی دستگاهها رضایتی نداشتند اظهار کرد: ایشان بر این امر که باید ورود دستگاه‌ها به این حیطه عالمانه‌تر باشد، تاکید کردند و ما شاهد جدیت بیشتر این دستگاه‌ها هستیم.

افشار مصوبات جلسه ۱۳۴ ستاد مبارزه با مواد مخدر را که با ریاست رئیس جمهور برگزار شد را نیز اعلام کرد و گفت: چند تصمیم مهم اتخاذ و ۲۴ تدبیر در راستای تحقق منویات رهبری تصویب شد و با قید فوریت در کمتر از یک هفته انجام و بر این اساس مصوبات ستاد دو سه روز گذشته ابلاغ شده و در اختیار دستگاه‌ها قرار گرفته است.

افشار ادامه داد: در این جلسه بازنگری آیین نامه ماده ۱۶ صورت گرفت و ابلاغ خواهد شد. یک موضوع مهم دیگر حمایت از معتادان بی بضاعت بود و بعد از سالها آیین نامه تبصره ۲ ماده ۱۵ با همکاری وزارت رفاه تدوین و مصوب شد که ابلاغ خواهد شد. طرح مبارزه همه جانبه با موادمخدر به عنوان منشور راه در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌گیرد و چراغ راه خواهد بود.

افزایش کشفیات دریایی مواد مخدر

رشد تولید مواد مخدر در افغانستان

وی با بیان اینکه در حوزه عملکردی در امور بین الملل در یک ماه گذشته جلسه مهمی با پلیس مواد مخدر قطر داشتیم اظهار کرد: قبلا کشفیات بوشهر به لحاظ ترانزیت مواد کم بود اما در چندماه اخیر ۱۵ تن کشفیات دریایی داشتیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مجموع کشفیات ۹ماهه امسال ۶۱۶ تن بوده که ۱۴.۵ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد اظهار کرد: امسال سال بدی نسبت به رشد تولید مواد مخدر در کشور همجوار بوده و آمار ۴۶۰۰ تن تولید در افغانستان به ۹۰۰۰ تن رسیده و ۹۰ درصد رشد یافته است.

وی ادامه داد: میزان کشفیات تریاک در ۹ ماهه اول ۴۹۸.۵ تن بوده که رشد ۱۷.۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. کشفیات حشیش ۸۲.۵ تن بوده که سه درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد. میزان کشفیات هروئین  ۱۸.۵ تن بوده که ۲۰ درصد رشد نسبت به سال قبل دارد. همچنین کشفیات مورفین ۱۲ تن با رشد ۴۴ درصدی و  کشفیات شیشه ۱۷۳۲ کیلوگرم با رشد ۲۳.۹ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهدیم. 

سهم ۸۱ درصدی «تریاک» در کشفیات مواد مخدر

افشار با بیان اینکه در مجموع آمار کشفیات ۹ ماهه اول امسال ما ۱۴.۵ درصد رشد دارد گفت: سهم تریاک در کشفیات ۸۱ درصد بوده و بالاترین جایگاه را دارد این در حالیست که سهم شیشه ۰.۳ درصد است.

وی ادامه داد:  ۸۹ درصد کشفیات توسط ناجا، ۹ درصد توسط وزارت اطلاعات‌ و مابقی توسط سایر دستگاه‌ها صورت گرفته است.

متلاشی شدن ۱۷۵۳ باند مواد مخدر

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در ۹ ماهه اول امسال ۱۲۷۳ مورد عملیات و درگیری داشتیم که ۲۵ درصد کاهش را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد عنوان کرد: ۱۷۵۳ مورد باند متلاشی شده داشتیم که ۱۲ درصد کاهش نسبت به سال قبل دارد. ۱۰۶  کارگاه شیشه در این مدت منهدم  شده، ۹ شهید  در راه مبارزه با مواد مخدر داشتیم و کشته های اشرار ۶۴ نفر بود.

وجود ۱۲ تا ۱۵ هزار معتاد متجاهر در تهران

وی افزود: آمار مجموع متهمان دستگیر شده در ۹ ماهه اول ۳۲۰هزار نفر بود که ۹.۹ درصد افزایش را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد. در امر ساماندهی متجاهرین نیز کارهای ویژه ای در دست است و ۱۷ هزار و ۹۸۰ نفر در سطح تهران در دوره های سه ماهه ساماندهی و به مراکز ماده ۱۶ و ماده ۱۵ برای درمان ارجاع شدند، البته آمار معتادان متجاهر در تهران ۱۲ تا ۱۵ هزار نفر است و این آمار نشان می‌دهد تعدادی دوباره جمع آوری شدند یا بیش از سه ماه در مراکز مانده‌اند. 

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مجموعا در ۷۵۱۶ مرکز درمان اعتیاد سرپایی دولتی و غیردولتی خدمت ارائه می کنیم عنوان کرد: ارائه خدمات کاهش آسیب در ۲۴۱ مرگز گذری توسط ۳۳۱ تیم سیار انجام شده  و اکنون ۷۷ مرکز سرپناه شبانه داریم. همچنین پذیرش و درمان ۱۱۸۲ نفر در مرکز میان مدت اقامتی ماده ۱۵  صورت گرفته است.

توسعه گرمخانه‌های ویژه زنان

راه‌اندازی مراکز درمان مادران باردار معتاد

افشار از اختصاص ۷۹ میلیارد تومان برای درمان اعتیاد به بیمه سلامت و تکمیل سامانه ایداتیس توسط وزارت بهداشت خبر داد و گفت: توسعه گرمخانه های ویژه زنان و راه اندازی مراکز درمان زنان باردار از جمله دیگر اقدامات است. اکنون ۲۰مرکز ماده ۱۶ در کشور داریم و کل افراد تحت پوشش در مراکز فعال در چهارماهه اول ۶۹۱۱ نفر بوده‌است.

انتقاد از تاخیر سه دانشگاه علوم پزشکی تهران برای انعقاد قرارداد با بیمه سلامت و اجرای بیمه درمان اعتیاد

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا درباره بیمه درمان اعتیاد اظهار کرد: ۷۹ میلیارد تومان به این امر اختصاص یافته است که نسبت به سال گذشته رشد بهتری دارد اما باز هم کفایت نمی کند. زنان، کودکان، مبتلایان به ایدز، زندانیان آزاد شده تحت درمان متادون، آزادشدگان از مراکز ماده۱۶ و سربازان وظیفه در اولویت هستند.

افشار با بیان اینکه کلیه مراکز دولتی وابسته به وزارت بهداشت تکلیف قانونی دارند با بیمه سلامت انعقاد قرارداد کنند گفت: از عملکرد برخی مراکز دولتی رضایت نداریم و بخصوص سه دانشگاه علوم پزشکی تهران در انعقاد قرارداد تاخیر داشته اند.

سن مصرف «گل» به دانش‌آموزان رسید /هشدار نسبت به تبلیغ این مخدر در فضای مجازی

کاهش شدید مصرف شیشه در کشور

افشار درباره سن شروع مصرف مواد مخدر گفت: در مجموع میانگین سن مصرف مواد مخدر تغییر نکرده است اما اطلاعاتی داریم که نشان می دهد در جمعیت دانش آموزی افراد در سن ۱۵، ۱۶ و ۱۷ سالگی شروع به مصرف گل می کنند و مصرف گل در سنین پایینتر شروع می شود. 

وی افزود: مصرف شیشه در کشور به شدت پایین آمده و اکنون گل دومین ماده مصرفی شده است. دسترسی به گل راحت تر شده و برخی بذر دارای شاه دانه های بالا را سعی می‌کنند از خارج وارد کرده و در محیط هایی چون پاسیو و گلخانه بکارند. از سوی دیگر تبلیغات اغواکننده در سایت ها زیاد است. 

افشار ادامه داد: سال قبل ۲۴ سایت درباره گل را به ناجا معرفی کردیم که سرشاخه آن ها جوانی۲۶ ساله بود.

«گل» اعتیاد آور است

به گزارش ایسنا، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در سایت‌هایی اعلام می‌شد که گل وابستگی ندارد و این تبلیغات اغوا می‌کرد، گفت: قطعا گل اعتیاد آور است اما میزان اعتیادآوری‌اش مانند شیشه فوری نیست و تفننی مصرف می‌شود.

مرگ حدود ۲۰۰۰ تن بر اثر مصرف مواد مخدر در ۸ماهه امسال

وی آمار مرگ و میر ناشی از مواد مخدر را نیز اعلام کرد و گفت: میزان مرگ و میرها در سال ۹۲، ۲۹۵۷ مورد در سال ۹۳، ۲۹۸۶ مورد در سال ۹۴، ۳۰۰۳ مورد و در سال ۹۵، ۳۱۹۰ مورد بوده است. همچنین در هشت ماهه اول سال ۹۶ مجموع مرگ و میر ناشی از مواد مخدر ۱۹۸۸ مورد بوده که نسبت به هشت ماهه اول سال گذشته که ۲۱۰۶ مورد بوده کاهش ۵.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

پیش‌بینی وجود ۲۰۰ هزار معتاد تزریقی

افشار ادامه داد: بر اساس آمارها تخمین زده می‌شود ۲۰۰ هزار سوء مصرف کننده مواد تزریق انجام می‌دهند که باید به خدمات کاهش آسیب دسترسی داشته باشند.

به گفته افشار تا مهر امسال ۳۶ هزار و ۳۰۹ مورد مبتلا به ایدز ثبت شده‌اند که تعداد فوت شدگان این گروه در طول چند دهه اخیر حدود ۹۰۰۰ نفر بوده است.

آماری از تجربه مصرف موادمخدر بین دبیرستانی‌ها

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه دو درصد جامعه دانش آموزی در مقطع دوم متوسطه تجربه حداقل یک بار مصرف مواد مخدر را داشته‌اند، گفت: البته این آمار به هیچ عنوان به معنای معتادی دانش آموز نیست و بسیاری از آنها تنها یکبار مصرف مواد را تجربه کرده‌اند.

افشار ادامه داد: توانمندسازی دانش آموزان در مقطع متوسطه را از سال ۹۴ شروع کردیم و قصد داریم آن را به دوره متوسطه اول و ابتدایی نیز تسری دهیم. همچنین درسنامه‌ای تدوین شده بود که قرار بود یک میلیون نسخه از آن چاپ و توزیع شود که بر اساس آخرین آمارها در هشت ماهه امسال ۲۳۰ هزار نسخه از این درسنامه در مدارس توزیع شده است.

عدم افزایش مصرف «ترامادول» و «ریتالین» در جمعیت دانشجویی

وی به غربالگری جمعیت دانش آموزی اشاره کرد و گفت: برنامه غربالگری جمعیت دانش آموزی و شناسایی و درمان گروه‌های در معرض خطر نیز انجام می‌شود. درباره قرص‌های ترامادول و ریتالین نیز باید گفت که مصرف این قرص‌ها در جمعیت دانشجویی نسبت به سال ۹۵ افزایش زیادی نداشته است.

مردم می‌توانند دستمال مرطوب خریداری کنند؟

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه درباره ورود مخدرهای جدید به کشور و اخباری که درباره دستمال‌های کاغذی معطر و کیک‌های توهم زا منتشر شد توضیحاتی ارائه کرد و گفت: ۷۳۹ ماده NPS توسط سازمان ملل در دنیا شناسایی و معرفی شده اما عمومیت ندارد و بسیاری از آنها مربوط به مناطق جغرافیایی خاص هستند اما در فضای مجازی شاهد هجمه‌ای جدی درباره ورود مخدرهای جدید بودیم و حتی مردم با ما تماس می‌گرفتند و سوال می‌کردند می‌توانند دستمال معطر خریداری کنند یا خیر؟.

افشار ادامه داد: نگرانی‌هایی در این خصوص به وجود آمده است و اطلاع رسانی در سطح وسیع در رسانه ملی باعث تشویش اذهان مردم می‌شود و کنجکاوی برخی افراد به خصوص جوان‌ترها را تحریک می‌کند. اگر زمانی ماده مخدر جدیدی وارد شود و حتی در سطح یک استان تعمیم پیدا کند ما سریعا اطلاع رسانی می‌کنیم اما تا کنون گزارش جدی در باب NPSها نداشتیم. البته باید هشیار باشیم.

وزارت بهداشت مکلف به ارائه خدمات درمانی به معتادان ایدزی است

افشار در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چرا معتادان مبتلا به ایدز که بسیار پرخطرند در خیابان‌ها رها می‌شوند؟گفت: مبتلایان به ایدز به هیچ عنوان نباید رها شوند. ایدز از اعتیاد مهمتر است. این افراد باید به مراکز وزارت بهداشت معرفی شوند و آنها مکلفند این افراد را تحت پوشش قرار دهند.

وی افزود: ما افرادی را که جمع‌آوری می‌کنیم تحت غربالگری می‌بریم که معمولا ۳۰ درصد آنها حائز شرایط ارجاع به مراکز ماده ۱۶ نمی‌شوند که از جمله آنها می‌توان به متکدیان، زنان خیابانی، افراد بی سرپناه و بیماران مزمن روانی اشاره کرد. اینها هر کدام طبق قانون یک متولی دارند. اگر وزارت بهداشت مبتلایان به ایدز را نمی‌پذیرد مصادیق را به ما اعلام کنید.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.