×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 1 خبر
«قدرت پهپادی» ارتش یمن؛ تغییر معادلات قدرت در میدان نبرد

به گزارش اشراف-رامین حسین آبادیان: ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اخیراً عملیات نظامی گسترده‌ای را علیه اهدافی در عربستان سعودی ترتیب دادند؛ عملیاتی که خیلی زود به سرخط اخبار رسانه‌های منطقه‌ای و بین المللیتبدیل شد و در محافل سیاسی نیز بحث‌های متعددی تاکنون درباره آن صورت گرفته است.

در همین راستا، روز سه شنبه بود که منابع یمنی از عملیات نظامی بزرگ ضد اهداف حیاتی سعودی‌ها خبر دادند. یک منبع نظامی یمنی اعلام کرد که هفت پهپاد تأسیسات حیاتی عربستان را هدف قرار داده‌اند و این عملیات گسترده واکنشی به ادامه حملات و محاصره ملت یمن است. این منبع یمنی اعلام کرد: «ما آماده حملات و ضربات بیشتر و دردناک‌تر در صورت ادامه حملات و محاصره ظالمانه هستیم».

یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن به تشریح جزئیات عملیات بزرگ یمنی‌ها علیه تأسیسات نفتی عربستان پرداخت و اعلام کرد: «عملیات ویژه در واکنش به جنایات و محاصره اقتصادی ملت یمن و اجرای وعده هدف قرار دادن مراکز حیاتی دشمن رخ داد». وی گفت: «یگان پهپادی عملیاتی را علیه تأسیسات حیاتی دشمن در الدوادمی و عفیف عربستان با هفت پهپاد انجام داد که در جریان این عملیات، ایستگاههای پمپاژ نفت به خطوط اصلی لوله نفتی که رأسالتنوره را به ینبع مرتبط می‌سازد، هدف قرار گرفت».

از سوی دیگر، خالد الفالح وزیر انرژی عربستان به هدف قرار گرفتن خط لوله نفتی اذعان و اعلام کرد: «حدود ساعت ۶ تا شش و نیم روز سه شنبه برابر با ۱۴ می ۲۰۱۹، دو ایستگاه پمپاژ خطوط لوله شرق-غرب که نفت عربستان را از میادین نفتی در شرق عربستان به بندر ینبع در ساحل غربی منتقل می‌کند هدف حمله پهپادهای انتحاری قرار گرفته است. که بر اثر آن ایستگاه شماره هشت طعمه حریق شد که مهار شد و خساراتی به بار آورد.

واقعیت آن است که این عملیات گسترده علیه مواضع سعودی در شهر ینبع حاکی از قدرت پهپادی بالای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در کنار قدرت موشکی آنهاست. با عملیاتی که روز سه شنبه توسط پهپاد یمنی علیه اهدافِ رژیم سعودی صورت گرفت، اکنون دیگر این رژیم هیچ شکی در قدرت پهپادی یمنی‌ها ندارد.

البته قدرت پهپادی نیروهای یمنی به امروز و دیروز باز نمی‌گردد، چراکه حدود ۲ سال پیش بود که مقامات یمنی از نمایشگاه پهپادهای ساخت داخل رونمایی کردند و در آن به معرفی انواع پهپادها پرداخته شود. تولید پهپادهای پیشرفته در یمن پس از ۷۰۰ روز تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به مردم بی دفاع و بی گناه یمن اتفاق افتاد و با افتتاح نمایشگاهپهپادها به منصه ظهور رسید.

اما تاکنون از چه پهپادهایی در نمایشگاه پهپادهای یمنی‌ها رونمایی شده است؟ ازجمله پهپادهای پیشرفته یمنی‌ها می‌توان به پهپاد «راصد» اشاره کرد که طول آن به ۱۰۰ سانتیمتر می‌رسد و طول هر بال آن نیز ۲۲۰ سانتیمتر است. ایندرحالی است که مدت زمان پرواز این پهپاد ۱۲۰ دقیقه است و مسافت پرواز آن نیز به ۳۵ کیلومتر می‌رسد. مأموریت‌های پهپاد راصد، رصد اهداف، نظارت لحظه‌ای بر میدان نبرد و تصحیح مدیریت آتش است.

پهپاد دیگر یمنی‌ها «قاصف ۱» است که طول آن به ۲۵۰ سانتیمتر می‌رسد و طول بال آن نیز ۳۰۰ سانتیمتر است.درهمین حال، مدت زمان پرواز این پهپاد نیز ۱۲۰ دقیقه است و مسافت پرواز آن نیز ۱۵۰ کیلومتر است. پهپاد قاصف ۱ مجهز به سیستم هوشمند رصد هدف بوده و به انواع کلاهک‌های جنگی مجهز شده است.

پهپاد دیگر یمنی‌ها «هدهد ۱» نام دارد که طول آن ۱۵۰ سانتیمتر بوده طول بال آن به ۱۹۰ سانتیمتر می‌رسد. درهمینحال، مدت زمان پرواز این پهپاد ۹۰ دقیقه بوده و می‌تواند مسافتی بالغ بر ۳۰ کیلومتر را بپیماید. مأموریت پهپاد هدهد ۱ رصد اهداف و مشخص کردن تجهیزات و تحرکات در تجمعات دشمن است.

افزون بر این، پهپاد دیگر «رقیب» نام دارد که می‌تواند اهداف خود را به صورت دقیق هدف قرار دهد. این درحالی است که یمنی‌ها حدود ۴ ماه پیش از جدیدترین و پیشرفته‌ترین پهپاد خود یعنی «قاصف k2» نیز رونمایی کردند؛ پهپادی که از زمان رونمایی تا کنون، بسیاری از عملیات‌های یمنی‌ها به وسیله آن انجام شده است.

درحال حاضر قدرت پهپادی نیروهای یمنی به حدی است که حتی رسانه‌های آمریکایی نیز بدان اذعان دارند. درهمینارتباط، «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی به نقل از منابع آگاه می‌نویسد: «عملیات پهپادی انصارالله بسیار دقیق‌تر و مؤثرتر از آن چیزی صورت می‌گیرد که آمریکا و متحدان آن در منطقه به طور علنی به آن اذعان کرده‌اند و این موضوع نشان می‌دهد فناوری موجود به سرعت در حال ایجاد یک تهدید برای آمریکا و متحدان آن در منطقه است».

این نشریه آمریکایی ضمن اشاره به حمله پهپادی نیروهای یمنی به تأسیسات نفتی آرامکو در پایتخت عربستان سعودی و نیز فرودگاه ابوظبی در پایتحت امارات، به نقل از مقامات آمریکایی نوشت: «حوثی‌ها که روزی از سوی دشمنان مورد تمسخر قرار می‌گرفتند اکنون عملیاتی را راه‌اندازی کرده‌اند که به برآورد مقامات عربستانی ۱۴۰ حمله پهپادی صورت داده‌اند».

وال استریت در ادامه به نقل از مقامات ائتلاف متجاوز سعودی می‌نویسد: «مقامات آمریکا، عربستان و امارات در تلاش برای خنثی کردن این تهدید هستند و ائتلاف عربستان ماه ژانویه عملیاتی برای بمباران مناطقی که احتمال وجود اینپهپادها در آنها می‌رفت را آغاز کرد. با این حال، یمنی‌ها برای مقابله با این تلاش‌ها، عملیات‌های پهپادی خود را تشدید کردند».

از همین روی، پر واضح است که قدرت پهپادی نیروهای یمنی در کنار قدرت موشکی آنها، معادلات قدرت در جنگ یمن را به نفع گروه‌های مقاومت تغییر داده است. امروز این قدرت پهپادی گسترده در کنار قدرت موشکی این پیام را به سعودی‌ها و متحدان آنها مخابره می‌کند که در صورت تداوم تجاوزگری در یمن، پاسخ‌های به مراتب دردناک‌تری از آنچه که تاکنون دریافت کرده‌اند، در انتظار آنهاست.

درهمین حال، باید گفت که برای اولین بار از سال ۲۰۱۵ است که این حجم از عملیات‌های پهپادی گسترده علیه مواضع سعودی توسط یمنی‌ها صورت می پذرد. در واقع، یمنی‌ها با این اقدام خود این پیام را برای متجاوزان ارسال می‌کنند که قدرت آنها تنها در بحث موشکی محدود و محصور نیست و اگر قدرت پهپادی‌شان بیشتر از قدرت موشکی نباشد، قطعاً با آن برابری می‌کند.

بدون شک عملیات‌های پهپادی نیروهای یمنی علیه مواضع سعودی و اهداف حساس و مهم آن در قلب عربستان می‌تواند در جنگ علیه یمن جنبه بازدارنده داشته باشد؛ به ویژه اینکه سعودی‌ها نشان داده‌اند که هیچ عزمی برای پایان دادن به این جنگ ندارند. در هر صورت، تغییر معادلات قدرت به نفع مقاومت در یمن، به چالش لاینحلی در مقابل ائتلاف متجاوز سعودی تبدیل شده است.

 

مهر

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.