×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
رسیدگی به دو پرونده در دادگاه دکل نفتی/پرونده سایر متهمان مفتوح است

به گزارش اشراف به نقل از مهر،‌ سال ۹۲ بود که زمزمه هایی مبنی بر تخلفات گسترده شرکت تاسیسات دریایی در انعقاد قرارداد با یک شرکت خارجی با محوریت های مختلف از جمله خرید دکل حفاری شنیده شد. یکی از این موارد مربوط به گم شدن دکل ۷۸ میلیون دلاری«فورچونا» بود که پس از یک دوره طولانی، مسکوت ماندن از سوی علی لاریجانی، رسمی و رسانه ای شد. لاریجانی در نامه ای به رئیس کمیسیون انرژی مجلس دستور بررسی موضوع مفقود شدن دکل نفتی متعلق به ایران را داد. طبق اعلام کمیسیون وقت، دو پرونده دکل گمشده نفتی در آن سال مطرح شد که  تخلفات یکی از آنها یعنی همان دکل فورچونا محرز شد چرا که در این پرونده هیچ دکلی خریداری نشده بود و تنها موضوع محدود به زد و بند پشت پرده و پرداخت ۸۷ میلیون دلار بدون هیچ ضمانت و سندی به یک شرکت واسطه مطرح بود.

سال ۹۳ نمایندگان مجلس با امضای نامه‌ای، به هیات رییسه خواستار پیگیری این موضوع شدند. سازمان بازرسی کل کشور نیز همزمان با این اعلام به موضوع وارد شد و بررسی‌های خود را آغاز کرد تا اینکه پس از گذشت بیش از ۹ ماه از این جریان و در سال ۹۴ ، بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز به ‌طور رسمی از گم شدن یک دکل نفتی خبر داد.

پس از اتمام انعقاد چندین قرارداد در غیاب سیستم های نظارتی، بالاخره سازمان بازرسی در سال ۹۴به این پرونده ورود کرد. ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه اصل موضوع گم شدن ۸۷ میلیون دلار در خرید یک دکل نفتی صحت دارد، اعلام کرد: افرادی که این پول را هزینه کرده اند تاکنون نتوانسته اند هیچ دلیلی ارائه کنند که این پول حتما به شرکت فروشنده تحویل شده است.

وی ادامه داد: سازمان بازرسی کل کشور تاکنون ۸ گزارش مفصل در این خصوص از شرکت نفت تهیه کرده که آخرین گزارش آن هم تهیه و به مراجع قضایی ارسال شده است.

پس از محرز شدن تخلفات و تشکیل چندین جلسه از سوی سازمان بازرسی با وزارت نفت و مفتوح شدن پرونده گم شدن دکل نفتی در دادسرای تهران، عباس جعفری دولت آبادی در مرداد ماه امسال از صدور کیفرخواست در این پرونده مهم اقتصادی خبر داد.

دادستان تهران: پرونده ۶متهم دارد

وی با اعلام اینکه پرونده دکل‌های نفتی در دو سال اخیر از خبرسازترین پرونده‌های قضایی بوده و یکی از پرونده‌های سنگین دادسرای جرایم اقتصادی محسوب می‌شود، اظهار کرد: پرونده مذکور از جنبه رسیدگی بسیار پیچیده است و دادسرای تهران برای شش متهم پرونده کیفرخواست صادر نموده و از دادگاه درخواست محاکمه و مجازات آن‌ها را کرده است.

وکیل پرونده: پرونده ۵ متهم دارد

پس از صدور کیفرخواست ۲۰۰صفحه ای برای متهمان این پرونده، وکیل یکی از متهمان پرونده اعلام کرد: پیش از این در پرونده نام ۵متهم مطرح شده بود که به جز یکی از موکلانم “محسن مهاجرانی” که نام وی در کیفرخواست به عنوان متهم اعلام نشده برای سایر متهمان قرار مجرمیت صادر شده است.

محسنی اژه ای: پرونده ۷متهم دارد

پس از گذشت ۵ماه از صدور کیفرخواست، یکشنبه هفته گذشته بود که محسنی اژه ای از برگزاری نخستین جلسه رسیدگی به پرونده دکل نفتی خبرداد و گفت: این پرونده هفت متهم دارد.

علیرغم همه اظهارات مطرح شده، آنچه که محرز است درجلسه نخست دادگاه تنها دو متهم این پرونده حضور داشتند.

سه متهم این پرونده ایران نیستند

سید محمود علیزاده طباطبایی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص برگزاری دادگاه دکل نفتی گفت: دو تن از متهمان این پرونده در جلسه دادگاه حضور داشتند اما سه متهم دیگر در خارج از کشور به‌سر می‌برند.

وی در خصوص وضعیت پرونده مهاجرانی از متهمان این پرونده هم گفت: تقریبا این پرونده جمع شده است چرا که در کیفرخواست های صادره برای سایر متهمان، اسمی از این فرد نیامده است از سویی در پرونده هیچ دلیلی علیه موکل مطرح نشده بود البته این پرونده هنوز مختومه نشده است.

علیزاده در خصوص آمارهای متفاوت در رابطه با تعداد متهمان این پرونده توضیح داد: این پرونده ۵متهم دارد،البته یک پرونده دیگر ضمیمه این پرونده شده که یک متهم دارد و مربوط به یک شناور است.در کنار اینها افراد دیگری هم مرتبط با این پرونده،پرونده شان مفتوح است و هنوز کیفرخواست صادر نشده است.

در جلسه امروز هم که قرار است در شعبه ۱۰۶۳ مجتمع قضایی ویژه امور اقتصادی به صورت غیرعلنی برگزار شود، ادامه بررسی عناوین اتهامی از جمله تحصیل نامشروع و خیانت در امانت مطرح خواهد شد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.