×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
چند پلان از فضای دانشگاه تهران در دومین روز اعتراضات این دانشگاه

به گزارش اشراف،‌ ساعت ۱۴ : مقابل سر در اصلی دانشگاه تهران

جمعی از دانشجویان بسیجی دانشگاه تهران با ایجاد تجمعی جلوی در اصلی  این دانشگاه  در خیابان انقلاب اسلامی شعارهایی علیه وضعیت اقتصادی سر داده و حمایت خود را از نظام اعلام کردند.

آنها با در دست داشتن پرچم قرمز  یا حسین(ع) و پلاکاردهایی  شعار هایی  از جمله «ننگ ما ننگ ما مسئول بی‌درد ما»، «لبیک یا خامنه‌ای»، «مرفهین بی‌درد مایه ننگ ملت» سر دادند.

بر روی سر در اصلی دانشگاه تهران شعارهایی همچون «لبیک یا خامنه‌ای»، «دانشگاه جای فتنه‌گر نیست» دیوارنویسی شده.

ساعت ۱۵؛ حیاط دانشگاه تهران جلوی ساختمان دانشکده هنر

دانشجویان در دسته‌های ۵۰ تا ۱۰۰ نفره چندین حلقه تجمع را تشکیل داده و دو به دو یا چند نفره به گفت‌وگو و مباحثه می‌پردازند. مباحثی همچون حقوق شهروندی، حقوق کارگری و مطالبات مردم در این میان مطرح می‌شود. همچنین موضوعاتی مانند پایگاه رای ابراهیم رییسی یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ و شعارهای انتخاباتی حسن روحانی نیز جزو موضوعات مورد بحث است.

در این میان عده‌ای از دانشجویان شعار نان، کار، آزادی را سر می‌دهند.

یکی از دغدغه‌های دانشجویان جمع شده در این مکان این است که سر در دانشگاه را دانشجویان بسیجی برای تجمع انتخاب کرده‌اند و مردم خیابان تنها شعارها و مطالبات آنها را می‌شنوند و شعارهای این قشر از دانشجویان به گوش مردم نمی‌رسد.

۱۵:۴۵ دقیقه؛ پشت در اصلی دانشگاه تهران

دانشجویان بسیجی پشت در اصلی دانشگاه تهران که به سر در ۵۰ تومانی معروف است، جمع شدند و با دست و فریاد شعارهایی را اعلام می‌کنند. «مرگ بر بی‌بی‌سی، فتنه انگلیسی»، « آمریکا را رها کن، فکری به حال ما کن» و «لبیک یا خامنه‌ای» از جمله این شعارها بوده است.

همچنین در دست این دانشجویان بسیجی پرچم‌های کوچک ایران و پرچم‌های مذهبی همچون پرچم امام حسین (ع) هم دیده می‌شود.

دانشگاه تهران، ساعت ۱۶:۱۵؛ درب‌های دانشگاه تهران به سمت خیابان انقلاب اسلامی

دانشجویان به دو گروه اصلی تقسیم شده‌اند، گروهی شامل تشکل‌های بسیجی و اصولگرا درست پشت درب اصلی دانشگاه تهران رو به خیابان تجمع کردند و همچنان با دست زدن شعارهایی را فریاد می زنند.

«اختلاس ها کم بشه، وضعیت بهتر میشه»، «الله اکبر، خامنه‌ای رهبر»، «ماشاالله حزب الله»، « استقلال آزادی جمهوری اسلامی » و « ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند» از جمله از شعارهای این دسته از دانشجویان بود.

به موازات مکانی که بسیجیان تجمع کردند؛ عده‌ای دیگر از دانشجویان مقابل خیابان انقلاب اسلامی پشت میله‌های دانشگاه جمع شده‌اند و آنها نیز شعارهایی از جمله «دانشجو آگاه است با کارگر همراه است»، « دانشجو می میرد ذلت نمی پذیرد»، « نان ،کار ،آزادی»، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، «آزادی، آزادی ْآزادی»،«کارگر دانشجو اتحاد اتحاد»، «لرستان، خوزستان تسلیت تسلیت نیروی انتظامی حمایت حمایت» و …. را سر دادند.

همچنان دانشجویانی از میان این دو گروه اصلی روبروی هم جمع می شوند و با تاکید بر این نکته که با هم دعوا ندارند و می خواهند صدای مردم باشند، با یکدیگر گفت‌وگو می کنند.

ذکر این نکته لازم است که عده‌ای از بسیجیان مانند یک گارد جلوی تجمع خود ایستاده‌اند و اجازه ورود دانشجویان به اصطلاح غیر خودی را به نزدیکی تجمعشان نمی دهند.

دانشگاه تهران، ساعت ۱۶:۴۵ ؛ روبروی خیابان انقلاب اسلامی

همچنان همانند قبل دانشجویان در دو گروه مشغول شعار دادن هستند. حالا می‌توان به گروه بسیجی‌ها نزدیک شد. چند نفر از آنها به عنوان لیدر روی سر در دانشگاه تهران ایستاده‌اند و تکبیر می‌گویند. پشت سر آنها سایر دانشجویان هم الله اکبر سر می‌دهند.

شعارهای دیگری نیز شنیده می‌شود. «اختلاس‌ها کم بشه، گرونی‌ها حل می‌شه»، «تورم و گرانی، پاسخگو باش روحانی»، «عامل هر گرانی، اتاق بازرگانی»، «حزب فقط حزب علی، رهبر فقط سیدعلی»، «مرگ بر ضد ولایت فقیه»، «خون در رگ ما هدیه به رهبر ماست» و «دولت بی‌اراده نمی‌خواهیم نمی‌خواهیم».

زمانی که دانشجویان مقابل این خط فکری از کنار آنها رد می‌شوند الله اکبر گویان سر آنها فریاد می‌زنند.

معاون دانشگاه تهران سرسنگی به میان دانشجویان آمده و به سوالات آنها پاسخ می‌دهد.

در آن سوی دیگر گروه دیگری از دانشجویان شعار می‌دهند  «دانشجو، کارگر اتحاد اتحاد»، «سرکوب زحمت‌کشان محکوم است محکوم است»، «سرکوب دانشجویان محکوم است محکوم است»، آنها خطاب به مردمی که از پیاده روی انقلاب و از جلوی دانشگاه تهران رد می‌شوند فریاد می‌زنند «تماشاچی نمی‌خواهیم به ما ملحق شوید»، «ما همه با هم هستیم نباید بترسیم».

گروهی با لباس شخصی‌ جلوی دانشگاه با چند دانشجو بیرون از در دانشگاه درگیر می‌شوند.

دانشجویان داخل دانشگاه فریاد می‌زنند «نیروی انتظامی حمایت حمایت». وقتی نیروی انتظامی وارد می‌شود و آن درگیری را خاتمه می‌بخشد دوباره شعار می‌دهند «نیروی انتظامی تشکر تشکر».

میان این جمع از دانشجویان تا در زنجیره شده دانشگاه تهران به سمت خیابان انقلاب، حراست دانشگاه به صورت یک گارد میان دانشجویان و میله‌های دانشگاه ایستاده‌اند. دانشجویان خطاب به آنها هم شعار می‌دهند «حراست دانشگاه حمایت حمایت».

دانشگاه تهران ، ساعت ۱۷:۱۵ دقیقه ؛ صدای قرآن به گوش می‌رسد

صدای قرآن به گوش می‌رسد و دانشجویان معترض متوجه می‌شوند اذان نزدیک است. در حالیکه سرود یار دبستانی من می‌خوانند به سمت شمال دانشگاه حرکت می‌کنند. از آن سو دانشجویان بسیجی هم تجمع خود را خاتمه می‌بخشند تا در نماز جماعت شرکت کنند. هنوز مشخص نیست که تجمع اعتراض‌آمیز این دو گروه از دانشجویان بعد از نماز هم ادامه خواهد داشت یا خیر.

دانشگاه تهران- خیابان انقلاب اسلامی؛ ساعت ۱۸:۰۰

بعد از اذان مغرب و برگزاری نماز جماعت تجمعات دانشجویی به پایان رسید.

چند تن از اعضای یکی از نشریات دانشجویی دانشگاه تهران نشریه خود را در میان دانشجویان توزیع می‌کردند. تیترهای اصلی این نشریه را موضوعات انتقادی به وضعیت اقتصادی تشکیل می‌داد.

در پایان این تجمعات دانشگاه تهران در تاریکی مغرب فرو رفته اما هنوز دانشجویان گروه به گروه در حالی که از دانشگاه خارج می‌شوند با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند.

نیروی انتظامی و افرادی با لباس شخصی‌ جلوی در دانشگاه ایستاده‌اند و دانشجویانی که از ظهر امروز به خاطر مطالبات اقتصادی مردم در دانشگاه تجمع کرده و شعارهایی سر داده بودند به مردم در خیابان پیوستند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.