×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
مخالفت نمایندگان مجلس با افزایش قیمت بنزین و گازوئیل/ ۷۶ میلیون نفر یارانه می‌گیرند/ پیشنهادات دولت درباره یارانه

به گزارش اشراف،‌ علی اصغر یوسف‌نژاد نماینده مردم ساری و سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ کل کشور امروز یکشنبه در مجلس، با اشاره به مصوبات جلسه بعد از ظهر روز گذشته کمیسیون متبوعش اظهارداشت: با توجه به مصوبه کمیسیون تلفیق در رابطه با بدهی‌های دولت به اشخاص، بدهی‌های اشخاص به بانک‌ها، بدهی‌های بانک‌ها به بانک مرکزی کارگروه ویژه‌ای برای آن تشکیل شد چرا که بسیاری از نهادهای عمومی به بانک‌ها بدهکارند و از طرفی هم از دولت انتظار دارند، از طرفی هم ممکن است به بیمه بدهکار باشند. لذا این چند گونگی مطالبات و بدهی‌ها باعث شد کمیسیون تلفیق در این رابطه تصمیم بگیرد.

وی افزود: کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ مصوب کرد که ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی‌های افراد به دولت و مطالبات افراد از دولت به صورت عام پرداخت شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ تصریح کرد: این تهاتر ۱۱۰ هزار میلیاردی با عنوان بدهی‌های دولت به بانک مرکزی در سرفصل‌ خاصی ثبت و درج خواهد شد.

یوسف‌نژاد در ادامه توضیح مصوبه مربوط به تهاتر ۱۱۰ هزار میلیارد تومانی بدهی‌های دولت به بانک مرکزی عنوان کرد که بدهی‌های دولت به بانک مرکزی در سرفصل خاصی بدون اینکه پایه پولی تغییر پیدا کند ثبت و درج خواهد شد و این موضوع اثرات روانی مناسب و گردش پولی خوبی در جامعه به وجود می‌آورد.

وی در ادامه مصوبه ذکر شده یادآور شد: بدهی‌های دولت به افراد مختلف اعداد قابل توجهی است که در سال‌های گذشته انباشته شده است که کمیسیون در این رابطه ترتیبات خوبی اتخاذ کرد چرا که عدد ۱۱۰ هزار میلیارد تومان با توجه به بررسی‌های اقتصادی انتخاب شده است و اثرگذاری آن بیش از این مبلغ خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ با اشاره به دیگر مصوبات نوبت عصر روز گذشته کمیسیون متبوعش در خصوص هدفمندی یارانه‌ها عنوان کرد: با توجه به تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور به سبب اهمیت  و اثر اجتماعی بسیار مهم مسئله هدفمندی یارانه‌ها کمیته اختصاصی در این راستا تشکیل شد که این کمیته نقطه نظرات و جمع‌بندی‌های خود را به کمیسیون تلفیق بودجه ارائه داد.

وی افزود: در این رابطه دولت پیشنهاد ۳۷ هزار میلیارد تومان به عنوان سقف منبع درآمدی در لایحه بودجه اعلام کرده بود تا در هزینه‌ها استفاده شود که این مبلغ در سال گذشته ۴۸ هزار میلیارد تومان بود.

یوسف‌نژاد همچنین  خاطرنشان کرد: از آنجایی که بحث درآمدی مطرح بود عدد ۳۷ هزار میلیارد تومان که از سوی دولت برای هدفمندی یارانه‌ها پیشنهاد شده بود به تصویب اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ رسید که به پیشنهاد دولت از این محل ۲۳ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی و غیر نقدی بوده و ۷ هزار میلیارد تومان نیز برای کاهش فقر مطلق در خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی تخصیص یابد. همچنین برای خرید نان و گندم تضمینی با ۳.۳ هزار میلیارد تومان و همچنین مبلغ ۳ هزار و ۷۰۰ میلیون تومان نیز برای بخش سلامت تخصیص یابد که مجموع این ارقام ۳۷ هزار میلیارد تومان می‌شود.

وی در توضیح مصوبه مذکور، خاطرنشان کرد : در تبصره ۱۴ پیشنهادی دولت در لایحه بودجه ۹۷ سقف درآمدی برای هدفمندی یارانه‌ها ۳۷ هزار میلیارد تومان تصویب شد.

«تعداد یارانه‌بگیران در حال حاضر ۷۶ میلیون نفر هستند، طبیعی است که این عدد زمانی که از ۴۸ هزار میلیارد به ۳۷ هزار میلیارد تومان تقلیل پیدا می‌کند، تعداد افراد یارانه بگیر نیز تغییر پیدا خواهد کرد لذا دولت حتماً در این رابطه پیشنهادات و توضیحاتی دارد که چگونه افراد یارانه‌بگیر براساس شاخص‌ها که مشمول شرایط اخذ یارانه نیستند، حذف شوند.

یوسف‌نژاد همچنین ضمن ارائه توضیحاتی در رابطه با مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ یادآور شد: کمیسیون در رابطه با موضوع قیمت سوخت و درآمدی که دولت از این بابت برای برخی قسمت‌ها استفاده می‌کند مورد بحث قرار گرفت که طی آن طبق پیشنهاد دولت از محل افزایش حامل‌های انرژی (بنزین، نفت، گازوئیل، نفت سفید و دیگر حامل‌ها) ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان کسب درآمد می‌شود که براساس پیشنهاد دولت این مبلغ به اضافه ۱۵ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه -که مجموع آن ۳۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان می‌شود – به همین مقدار بانک‌ها هم مشارکت کنند لذا دولت از این محل ۶۵ هزار میلیارد تومانی پیش‌بینی کرده که برای بخش تولید و اشتغال هزینه کند.

وی با اشاره به قسمت درآمدی لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور در خصوص افزایش قیمت حامل‌های انرژی اظهارداشت: نمایندگان در این رابطه با پیشنهاد افزایش حامل‌های انرژی به ویژه بنزین و گازوئیل مخالفت کردند لذا ایده دولت مبنی بر درآمد ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی برای سرمایه‌گذاری در بخش تولید کاهش درآمدی داشته است که برای جبران آن به دولت اجازه داده شد از محل املاک تملیکی تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان از محل فروش آن درآمد داشته باشد تا براساس تبصره ۱۸ به بخش تولید و اشتغال اختصاص یابد.

یوسف‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: حامل‌های انرژی در همین سقف موجود درآمد خواهند داشت و درآمد حاصل از آن براساس تبصره ۱۴ لایحه بودجه برای هدفمندی یارانه‌ها استفاده می‌شود.

وی در بخش پایانی نشست خبری خود با تشریح جهت‌گیری کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ اعلام کرد که جهت‌گیری بودجه با منطق اقتصادی، تغییر در جهت کمک به اقشار آسیب‌پذیر و همچنین یاری رساندن به کاهش مشکلات معیشتی مردم خواهد بود و البته در اجتماع از نظر بخش غیر دولتی و مشارکت آن در اقتصاد مد نظر کمیسیون است که این بودجه به گونه‌ای باشد که به اقتصاد ملی کمک کند و در مجموع کمیسیون تلفیق پیگیر آن است که با مصوبات خود تصمیماتی را در راستای رفاه و مسائل اقشار جامعه به ویژه کم درآمدها و مستضعفان اخذ کند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.