×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
مجمع شهرداران مدارس تهران آغاز به کار کرد

بهبه گزارش «اشراف»- پرهام نورافزا، محمدرضا جوادی یگانه، در آیین تنفیذ احکام بیست و یکمین دوره طرح شهرداران مدارس ضمن تبریک به شهرداران مدارس منتخب اظهار کرد: شما مدیران و فعالان آینده شهر تهران خواهید بود، خوشحالم که امروز در میان شما هستم.

وی ادامه داد: به طور حتم در کنار هم می‌توانیم زیست متفاوتی را برای شهروندان رقم بزنیم. من در اینجا باید از اجرای طرحی خبر بدهم با عنوان طرح مجمع شهرداران مدارس تهران و در اینجا خانم سلیمی را به عنوان دبیر این مجمع منصوب می‌کنم.

معاون شهردار تهران بیان کرد: برای تمام شهرداران منتخب حکم شهردار مدرسه و برای یک نفر حکم مشاور شهردار صادر می‌شود تا با امید و تلاش به داشتن شهری بهتر کمک کنند.

جوادی یگانه تصریح کرد: دانش، تجربه و تعهد در کنار یکدیگر می‌تواند فرصتی مغتنم ایجاد کند تا در کنار فضای سیاست گذاری از ظرفیت تجربه ادوار گذشته نیز بهره ببریم و فضای گفتگو را به فضای بهتری بدل کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران تأکید کرد: ‌از تمامی همکاران خودم در شهرداری تهران می‌خواهم که از مجمع شهرداران مدارس تهران حمایت کنند و امیدوارم شهرداران آینده تهران روزی به این موضوع افتخار کنند که در دوران مدرسه شهردار مدرسه خود بودند.

وی گفت: آینده شهر تهران، آینده‌ای ساختنی است و باید شهرداران مدارس به ساختن آن کمک کنند.

جوادی یگانه، در حاشیه مراسم تنفیذ احکام بیست و یکمین دوره طرح شهردار مدرسه در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: این طرح اولین بار زمان آقای حقانی اولین معاون اجتماعی شهرداری تهران شکل گرفت و تمرین مسئولیت‌پذیری و مشارکت محسوب می‌شود. در این طرح فقط شهردار مدرسه مخاطب نیست و هشت معاونت متناظر با معاونان شهرداران تهران در نظر گرفته شده است.

وی در مورد اینکه شهرداران مدارس و معاونان آنها تا شعاع ۵۰۰ متری از مدرسه خود را تحت پوشش قرار می‌دهند گفت: شهرداری از این طریق رابطه بین مدارس و سرای محلات را مورد توجه قرار داده و ایده مدرسه دوستدار شهر با همکاری کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شکل گرفته است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران گفت:‌ پیوند شهر و مدرسه از طریق شهرداران مدارس شکل می‌گیرد و اگر مدارس به موضوعات زیست محیطی و اجتماعی توجه کنند شهرداری و کمک رسانی آنها را در اولویت قرار می‌دهند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شهرداری چقدر بودجه برای مدارس در نظر گرفته است گفت: سالانه مبلغی بیش از ۳۰ میلیارد تومان بودجه در این زمینه پیش‌بینی می‌شود که البته اولویت کمک به مدارس محروم و حمایتی و یا مدارسی که دانش‌آموزان آنها پدر و مادر اتباع بیگانه دارند است؛ همچنین بخشی از بودجه برای مناسب‌سازی مدارس دخترانه و ورزش آنها پیش‌بینی می‌شود.

جوادی یگانه در مورد اینکه اخیرا مجلس استفساریه‌ای در مورد موضوع شورایاری‌ها داشته و شنیده‌ها حکایت از  انحلال آن دارد، گفت: استفساریه برای موضوع دیگری است و درباره انتخابات شورایاری‌های تهران مطرح نشده همچنین باید توجه داشته باشیم که ما موظفیم قوانین شورای شهر و مصوبات آن را اجرا کنیم و در این زمینه اقدامات لازم صورت گرفت است.

وی خاطرنشان کرد: مصوبه شورای عالی به فرمانداری ارسال شد و آنها پس از تایید به ما اعلام کردند از طرفی همین مصوبه به هیات دولت ارسال شد و مجلس نیز آن را تایید کرده است بنابراین مشکلی در اجرا نداریم.

جوادی یگانه تصریح کرد: موضوع و ایرادی را سازمان بازرسی به شورایاری‌ها گرفته که البته بر همین اساس بنا بوده در دوره سوم و چهارم شورا مصوبه مربوطه به مجلس ارسال شود که اکنون توسط شورای عالی استان‌ها در مجلس مطرح است.

جوادی یگانه خاطرنشان کرد: شورایاری‌ها قانونی برگزار شده و منحل نمی‌شود. دو تاییدیه از فرمانداری و مجلس داریم و مشکلی در این زمینه وجود دارد.

مجتبی دانشور مدیرکل امور شهروندی شهرداری تهران نیز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امسال قرار بود طرح شهردار مدرسه در ۴۴۰ مدرسه پایتخت برگزار شود اظهار کرد: البته به دلیل برخی از مشکلات این موضوع تنها در  ۴۱۸ مدرسه در ۲۰ آبان برگزار شد و امروز نیز مراسم تنفیذ این ۴۱۸  دانش‌آموز صورت گرفت.

وی تصریح کرد: شورایاری‌ها سهم شهروندان در ادامه شهر را نشان می‌دهند و این یکی از قدیمی‌ترین طرحهای شهرداری تهران است که ۲۵ سال قدمت دارد.

مدیرکل امور شهروندی شهرداری خاطرنشان کرد: ۱۲۴ هزار دانش‌آموز در حال حاضر در مدارسی که شهردار مدرسه دارند مشغول تحصیلند و اگر این تعداد را با خانواده‌های آنها در نظر بگیریم بیش از چند هزار نفر می‌شوند که این افراد در اداره شهر و همکاری با شهرداری می‌توانند اقدامات موثری انجام دهند.

وی گفت: دانش‌آموزان به صورت آنلاین می‌توانند ایده‌های خود را در سایت شهردار مدرسه ارائه دهند و واحدهای کاری برای این افراد با کد اختصاصی در نظر گرفته شده است. آموزش و پرورش نیز تاکنون همکاری‌های خوبی با شهرداری انجام داده است.

دانشور گفت: نسبت مشارکت دختران در طرح شهردار مدرسه ۱۰ درصد بیشتر از پسران است. آموزش شهروندی در قالب شهردار مدرسه نیز اجرایی می‌شود که یکی از این برنامه‌ها پیشگیری از حوادث ناشی از چهارشنبه سوری خواهد بود.

مسعود شکوهی مدیر کل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش هم در این همایش گفت: طرح شهردار مدرسه بسیار با ارزمند و خوب است که باید قدر این موضوع را دانست.

وی افزود: این طرح باعث می شود تا شهر ما در آینده دارای شهروندانی باشیم قانونمند که برای شهر دلسوزی می کنند.

شکوهی بیان داشت: شهزداران مدارس باید کاری کنند که دوستانشان به قوانین احترام بیشتری بگذارند.

وی گفت: تهران به عنوان ویترین شهرهای کشور الگوی خوبی در زمینه مشارکت های شهروندی و قانونمندی است.

الهام فخاری عضو شورای اسلامی شهر تهران هم در این همایش با بیان اینکه به همه شهرداران مدرسه تبریک می گویم  و افتخار می کنم همشهری و همکار شما هستیم گفت: بعضی از شما شهرداران مدارس به همکاری با لایه های دیگر جامعه تاکید کردید و اهداف خوب و خود را باور دارید که این موضوع برای مدیریت شهری نشانه های امید بخش  است.

وی ادامه داد: ما در مدیریت شهری تهران باید شنونده های خوبی برای تحرک شما باشیم.

فخاری گفت: شما به مشکلات اشاره کردید که  باید همه  به هم کمک کنیم تا شهری خوب داشته باشیم

وی تصریح کرد: شما آینده تهران هستید و این برای ما امید بخش است که از سختی ها پیش رو کنار نکشیم؛ شهر با شما جوانان زنده است.

فخاری اظهار داشت: شما از امروز نقش دیگری دارید و در معرض آزمون و خطا قرار داید که  مدیریت را تجربه  خواهید کرد و من مطمئن هستم که موفق هستید.

وی گفت: اشکال فقط برای مدیریت شهری و بزرگسال نیست و امیدوارم ازادی و استقلال طلبی شما برای همه ما درس خوبی باشد و به ما کمک کند برای ساختن فردای بهتر شهر تهران که تلاش کنیم.

فخاری در خاتمه گفت: شهرداران مدرسه زبان گویا شهر هستند و من به این موضوع افتخار می کنم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.