×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
عطایی: وویچک و توتولو به کادر فنی تیم ملی اضافه شدند

به گزارش خبرگزاری اشراف- زینب زارع، بهروز عطایی در نخستین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۱ که بعد از مراسم معرفی همراه اول به عنوان حامی والیبال ایران تا المپیک ۲۰۲۴ برگزار شد، افزود: سال بسیار سنگینی را پیش رو داریم که شامل لیگ ملت‌ها، مسابقات کشورهای اسلامی، مسابقات قهرمانی جهان و بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ خواهد بود.

وی ادامه داد: البته تا پایان باشگاه‌های آسیا نیز ۱۰ الی ۱۲ بازیکن به اردوها اضافه خواهند شد و درنهایت یک تیم راهی لیگ ملت‌ها و تیم دیگر راهی بازی‌های کشورهای اسلامی می‌شوند. این نکته را بگویم که معمولا تغییرات با مقاومتی همراه است. سالیان سال ترکیب ثابتی داشتیم ولی احساس نیاز به تغییرات بود و سعی کردیم تیمی شکل بگیرد که هدف نهایی آن المپیک ۲۰۲۴ باشد.

سرمربی تیم ملی والیبال تصریح کرد: تعدادی از بازیکنان که تجربه بیشتری داشتند فعلا در ترکیب نخواهند بود و در آینده قطعا از بازیکنان بر اساس نیاز استفاده خواهد شد. ولی قطعا زمان استفاده از این بازیکنان برعهده کادرفنی خواهد بود. جا دارد از سعید معروف به خاطر خدماتش که منشا موفقیت بود، تشکر کنم، بخش عمده‌ای از موفقیت‌های تیم ملی سهم او بود به سعید معروف برمی‌گشت و بازیکنانی چون موسوی و غفور.

وی با بیان این‌که تعدادی از ابرستاره‌ها را فعلا در اختیار نداریم، گفت: سعید بازیکن عاقلی است خداحافظی از تیم ملی تصمیم شخصی او بود. برایش آرزوی موفقیت داریم. امیدوارم بتوانیم والیبال را به سرمنزل مقصود برسانیم.

عطایی با اشاره به شرایط مصدومان تیم ملی والیبال گفت: سه الی ۴ بازیکن مصدوم داریم که برخی تحت عمل جراحی قرار گرفتند ولی از امروز همه در اختیار تیم ملی و تحت مراقبت‌های پزشکی خواهند بود.

وی در ادامه به لیگ ملت‌ها ۲۰۲۲ اشاره کرد و گفت: به لیک ملت‌ها نگاه نتیجه گرا نداریم و سعی می‌کنیم به بازیکنانی که کمتر بازی داشتند بازی دهیم و مصدومان هم در این شرایط قرار خواهند گرفت ولی اگر مصدومیت‌ها تشدید شود قطعا به بازیکنان بازی نخواهیم داد.

سرمربی تیم ملی والیبال در واکنش به این‌که قرارداد و دستمزد توتولو به عنوان دستیار او مشخص شده ولی خودش به عنوان سرمربی ایرانی قرارداد ندارد، گفت: بله توتولو با تیم ملی و فدراسیون والیبال برای همکاری به توافق رسید. در جریان مباحث مالی توتول نیستم. بدنساز لهستانی هم به تیم ملی اضافه خواهد شد. او در کنار آنتیگا مربی و بدنساز بوده و سه سال با او همکاری کرده است. درخصوص قرارداد خودم هم بگویم که بحث مربی ایران مغفول مانده و من هم از این ماجرا مستثنا نیستم. قرارداد مالی ندارم و درگیر مسائل مالی نیستم. البته علاقه‌مندی من این است که یک جا کار کنم و فقط مربی تیم ملی باشم و در باشگاه فعالیت نداشته باشم و در پروسه فعالیت باشگاه‌ها درگیر مطالعه باشم.

وی در ادامه به برنامه اردوی تیم ملی اشاره کرد و گفت: اردوهای از عصر امروز شروع می‌شود. مراحل تمرینی ما بر اساس شرایط مسابقات طراحی شده است. سه روز تمرین و یک یا دو روز استراحت تا شروع لیگ ملت‌ها از جمله برنامه‌های تمرینی‌ است. بازی‌های تدارکاتی را پیگیری کردیم و به چند کشور نامه زدیم. سعی می‌کنیم بازی تدارکاتی داشته باشیم که به دردمان بخورد و با تیم‌هایی بازی کنیم که خروجی خوبی داشته باشد. بازی با آرژانتین، اگر نهایی شود قبل از اعزام به برزیل انجام خواهد شد.

عطایی در پاسخ به این پرسش‌ها که دغدغه اصلی شما با توجه به غیبت ستاره‌ها چیست؟ مربی ایرانی بار سنگینی دارد به‌خصوص با این هجمه که گفته می‌شود والیبال ایران مربی خارجی می‌خواهد، نگرانی اصلی شما چیست و آیا برای انتقادات احتمالی آماده هستید؟ گفت: روزی که مربی تیم ملی شدم زره محکمی پوشیدم. پیش‌بینی این موضوعات را قطعا دارم ولی باید با چارچوب‌ها و استانداردهای بین‌المللی حرکت کنیم. طی ۱۰ سال اخیر ثابت‌ترین ترکیب را داشتیم، درصورتی که در دیگر تیم‌ها این‌طور نبود.

وی با یادآوری اینکه در لیگ ملت‌ها از سال ۲۰۱۳ رکورد ثابت بودن ترکیب را داشتیم، گفت: به شدت بازیکنانمان را فرسوده کردیم، اگر قرار باشد بازیکنان ستاره مثل موسوی، امیر غفور تنها در یک بازی مهم حضور داشته باشند. سعی می‌کنیم در لیگ ملت‌ها این موضوع را از بین ببریم. البته جامعه ما نتیجه‌گرا است و اگر درست به ماجرا نگاه نکنیم همه دوست دارند یکسری بازیکن بالای سی سال در تیم ملی حضور داشته باشند.

سرمربی تیم ملی والیبال افزود: باید روش درست استفاده از بازیکنان را یاد بگیریم. به هر حال باید جایی فرصت به جوانان داده شود، تا نهایت می‌شود از یکسری از بازیکنان استفاده کرد، اما هدف ما المپیک است و بازیکنانی که برای حضور در المپیک مناسب است باید انتخاب کنیم.

وی با تاکید بر اینکه برای رسیدن به این جایگاه تمام مراحل مربی‌گری را طی کردم، افزود: در لیگ دسته یک، برتر، باشگاه‌های آسیا، کمک مربی تیم ملی، سرمربی تیم ملی نوجوانان و جوانان بودم و مرحله‌ای در والیبال نبود که من نباشیم. فشار هست ولی اصلا استرس ندارم چون شرایط را حس می‌کنم و می‌دانم می‌خواهم چه کنم. می‌دانم اگر موفقیت حاصل نشود اتفاقات دیگری خواهد افتاد. والیبال یک رشته وارداتی است و باید از الگوهای موفق دنیا مثل ایتالیا، فرانسه و برزیل استفاده کنیم. تیم‌های موفق مثل برزیل و فرانسه ثبات موفقیت در حفظ و تداوم مربیان بود. تیلیه ولی مربی فرانسه شد در ۵ سال اول هیچ موفقتی نداشت و در سال آخر تیمش قهرمان المپیک شد.

عطایی در معرفی اعضای کادرفنی تیم ملی والیبال مردان گفت: خوش خبر سرپرست تیم، علیرضا طلوع‌کیان و عظیم جزیده و توتولو مربی، یاناس بدنسار، علی فرهادی، حسین خوریانی، امین علی‌اکبری و رضا قلی‌پور دیگر اعضای کادرفنی هستند.

وی درخصوص معیار دعوت بازیکنان به اردو گفت: قطعا پتانسیل بازیکنان عامل دعوت شدنشان به تیم ملی است. ما بیش از ۲۰ لژیونر داریم که فقط ۵ نفر دعوت شدند. معیار عملکرد در اردو است و خیلی به گذشته کاری نداریم و اتفاقات روز معیار انتخاب ماست. بازیکنان گذشته جایگزینی نداشتند و به حدی برای کیفیت آن‌ها ارزش قائل بودیم که جایگزین کردن یک نسل طلایی و استثنایی بسیار سخت است ولی سعی می‌کنیم بهترین بازیکنانی که بتوانند به والیبال ایران کمک کنند را به تیم ملی دعوت کنیم.

عطایی درباره بدنسازی تیم ملی هم گفت: گزینه اول‌مان یک بدنساز ایتالیایی بود که به دلیل محدودیت در پرداخت به توافق نرسیدیم چون نمی‌توانستیم هر عدد و رقمی را پرداخت کنیم. گزینه بعدی‌مان یاناس وویچک بود که با وی به توافق رسیدیم. در حال حاضر حمایت‌های لازم از سوی فدراسیون اتفاق افتاده و امیدوارم شرایط به گونه‌ای پیش برود که این حمایت در آینده هم ادامه‌دار باشد.

وی افزود: تیم گذشته را با تیم کنونی مقایسه نکنید. باید به تیم کنونی فرصت داد. گاها دستاوردهای تیم قبلی و تیم کنونی را علیه یکدیگر استفاده می‌کنند که این اتفاق زیبنده والیبال ایران نیست. تغییراتی حاصل شده و باید این شرایط را قبول کرد و همان‌طور که به بازیکنانی چون سعید معروف، امیر غفور، محمد موسوی، شهرام محمودی و … فرصت داده شد، باید به بازیکنان جوان هم فرصت بدهیم که خود را پیدا کنند تا این شرایط سخت را هموار کنیم.

عطایی درباره اینکه آیا تیم ملی والیبال می‌تواند رده بهتر از سیزدهم که در دوره قبل قهرمانی جهان کسب کرد را بگیرد، تصریح کرد: سعی می‌کنیم روند رو به رشدی داشته باشیم. من زمانی هدایت تیم ملی را بر عهده گرفتم که این تیم دوازدهم جهان بود. اما باید به گونه‌ای بازی کنیم که قابل قبول باشد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.