×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
آتیه‌سازان حافظ یا باید مجوز بگیرد و یا از بیمه‌گری خارج شود/همکاری ۱۳ شرکت بیمه‌ای با صنعت بیمه ایران

به گزارش اشراف، غلامرضا سلیمانی امیری امروز در نشست خبری روز بیمه درباره آخرین وضعیت شرکت بیمه آتیه سازان حافظ، اظهار داشت: آتیه‌سازان حافظ از بیمه مرکزی مجوز ندارد.

وی افزود: ما به این شرکت اعلام کرده‌ایم که مجوز ندارید و به همین دلیل یا باید کار بیمه‌ای انجام ندهید و یا برای انجام فعالیت بیمه‌ای باید از بیمه مرکزی مجوز بگیرید. شرکت‌هایی که از بیمه مرکزی مجوز دارند، باید نسبت به واگذاری بیمه اتکایی به دیگر شرکت های بیمه اقدام کنند تا ریسک‌های آن کاهش یابد.

رئیس کل بیمه مرکزی درباره آخرین وضعیت توانگری شرکت‌های بیمه نیز گفت: ۸ شرکت بیمه در سطح دوم توانگری قرار دارند و بیش از سه سال است که در این سطح قرار گرفته اند. به این شرکت ها اعلام شده است که سریعتر مشکلات خود را حل کرده و سطح توانگری خود را ارتقا دهند وگرنه موضوع به شورای عالی بیمه ارجاع می شود.

* بهبود وضعیت بیمه ایران با اصلاح و خروج از تعهدات زیان‌ده

سلیمانی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت بیمه ایران به عنوان تنها شرکت بیمه دولتی، اظهار داشت: این شرکت حدود ۳۰ درصد از بازار بیمه کشور را در اختیار دارد؛ یکی از دلایل وضعیت شرکت بیمه ایران، فشاری است که بیمه مرکزی برای شفاف‌سازی وارد کرده است. باید این شفاف سازی را به فال نیک بگیریم که به جای کتمان اطلاعات، فضا را برای یافتن راه حل‌های مناسب باز کرده‌ایم.

رئیس کل بیمه مرکزی اصلاح و خروج از برخی تعهدات زیان‌ده را یکی از راه های بهبود وضعیت شرکت بیمه ایران برشمرد و گفت: روش های دیگری هم بررسی شده است، تا حتی بتواند بیمه‌های تخصصی ایجاد کند.

وی ادامه داد: اگر در مورد روش های بهبود وضعیت بیمه ایران با وزارت اقتصاد به نتیجه برسیم، اجرایی می‌کنیم.

سلیمانی یادآور شد: اکنون در حوزه اتکایی، بیمه ایران پیشرو است و باید به این شرکت کمک کرد که پرتفوی خود را سودده کند.

رئیس کل بیمه مرکزی درباره بیمه اتکایی در شرایط تحریم نیز گفت: اکنون شرکت های بیمه، کل ریسک های کشور را پوشش داده اند و دولت نیز به کمک صنعت بیمه آمده اما قصد داریم از ظرفیت بازار سرمایه هم برای توزیع ریسک استفاده کنیم.

سلیمانی تاکید کرد: با انتشار اوراق ریسک بیمه ای و فروش آن در بورس مردم و شرکت های بیمه ای منتفع می شوند و در شرایط تحریم نیز بهتر می توان ریسک‌های بزرگ را پوشش داد.

سلیمانی امیری در ادامه درباره جوانگرایی در صنعت بیمه گفت: در بیمه مرکزی تلاش شده است که جوانان بیشتر به کار گرفته شوند و از این رو کمیته هایی به عنوان هسته های اندیشمندان و اتاق فکر به کار گرفته شده اند. یکی از معضلات شرکت های بیمه ای این است که تغییرات مدیریتی زیاد دارند؛ این امر سبب بی ثباتی در شرکت‌ها می‌شود و از این رو پیشنهاد شده تا تغییرات با هماهنگی بیمه مرکزی باشد.

وی با بیان اینکه سهامداران، مجموعه مدیریتی شرکت ها را تعیین می‌کنند، افزود: در حال تهیه بانک اطلاعاتی از مدیران صنعت بیمه هستیم که برای انتخاب مدیران، سهامداران فقط دنبال برخی افراد نباشند.

* تدوین آیین‌نامه‌ای برای استارتاپ‌های فعال در صنعت بیمه

رئیس کل بیمه مرکزی درباره فعالیت استارتاپ ها (کسب و کارهای نوپا) در صنعت بیمه گفت: استارتاپ ها واقعیت دنیای امروز است و باید آن را بپذیریم؛ صنعت بیمه باید زودتر از اینها از این کسب و کارها استقبال می‌کرد. برای اینکه استارتاپ ها زیر چتر بیمه مرکزی قرار گیرند، آیین نامه ها و مقرراتی در دست تهیه است تا پس از بررسی در شورای عالی بیمه به تصویب برسد.

رئیس کل بیمه مرکزی درباره کاهش سهم این نهاد از بیمه اتکایی زندگی اظهار داشت: بر اساس برنامه ششم توسعه در حال کاهش سهم بیمه مرکزی هستیم و اکنون ۱۳ درصد در بخش زندگی و ۲۳ درصد در بخش غیرزندگی است.

وی درباره افزایش ضریب نفوذ بیمه نیز گفت: اینکه بخواهیم طبق برنامه ششم توسعه این ضریب از ۲.۳ درصد فعلی به هفت درصد برسد کمی بلند پروازانه است اما می توان با توسعه بیمه های زندگی و تنوع محصولات آن را محقق کرد.

*با شرکت‌های نرخ‌شکن برخورد می‌کنیم

وی یکی از اقدام های مناسب در صنعت بیمه را کنار گذاشتن نظام تعرفه‌ای ذکر کرد و گفت: بازگشت به نظام تعرفه‌ای فقط به سود شرکت‌های بیمه است و موجب می شود بیمه‌گذاران زیان ببینند.

این مقام مسئول با بیان اینکه شرکت های بیمه نمی‌توانند بیش از ۲.۵ درصد در بیمه شخص ثالث تخفیف دهند، ادامه داد: در بخش بیمه درمان تکمیلی به عنوان دیگر رشته زیان‌ده در صنعت بیمه هم این موضوع در دست بررسی است تا حداقل ها مورد توجه قرار گرفته و تخفیف ها در حد قابل قبولی باشد تا دیگر نرخ شکنی رخ ندهد. شرکت های متخلف در این بخش را معرفی خواهیم کرد.

* همکاری ۱۳ شرکت بیمه‌ای خارجی با صنعت بیمه ایران 

سلیمانی افزود: شرکت های بیمه جهان از همان مرحله نخست اعمال تحریم های آمریکا، همکاری خود با ایران را قطع کردند اما از همان زمان شرکت های بیمه ای دیگر به میدان آمدند. شرکت های بزرگ بیمه ای جهان که یا سهامداران آمریکایی دارند و یا در بازار آمریکا فعال هستند، ایران را ترک کردند اما اکنون ۱۳ شرکت با ایران کار می‌کنند که ارتباطی با آمریکا ندارند. از آنجا که قرار است بیمه های اتکایی به این شرکت ها واگذار شود، به طور قطع صلاحیت آنها را بررسی خواهیم کرد.

*باید سازوکار سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه به‌گونه‌ای باشد که درگیر بنگاه‌داری نشوند 

رئیس کل بیمه مرکزی درباره اثر تورم بر صنعت بیمه و سرمایه گذاری ها در این بخش گفت: یکی از موارد مورد توجه در اصلاح آیین نامه سرمایه گذاری صنعت بیمه، این است که سرمایه گذاری ها باید به گونه ای باشد که علاوه بر حفظ ارزش دارایی ها، شرکت های بیمه ای درگیر بنگاه داری نشوند.

سلیمانی امیری درباره تعیین تکلیف مدیریت شرکت های بیمه گفت: بر اساس قانون، سهامداران در یک دوره ۲ ماهه باید مدیرعامل را به بیمه مرکزی معرفی و بیمه مرکزی صلاحیت وی را مورد بررسی قرار دهد.
سلیمانی اظهار داشت: اگر صلاحیت فرد تایید نشود، به سهامدار اعلام می شود که فردی دیگر را معرفی کند.

وی اظهار داشت: اگر در موعد مقرر مدیرعامل معرفی نشود، بیمه مرکزی ۲ ابزار در اختیار دارد؛ یکی اینکه به شرکت نمره منفی می دهد و ممکن است به سلب صلاحیت هیات مدیره منجر شود. ابزار دوم این است که بخشی از رشته های بیمه ای یا کل فعالیت آن شرکت را تعلیق کند.

رئیس کل بیمه مرکزی اضافه کرد: هیات مدیره سه شرکت از جمله «بیمه سرمد» از بیمه مرکزی نمره منفی گرفته اند و در تلاشند که به سرعت مدیرعامل خود را معرفی کنند.

وی درباره معافیت بیمه از مالیات بر ارزش افزوده نیز گفت: دولت موافق حذف این بخش است و امیدواریم در زمان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس، این موضوع تصویب شود. موضوع حذف مالیات بر ارزش افزوده از بیمه، از ردیف درآمدهای دولت در لایحه بودجه ۹۸ حذف شده است.

فارس

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.