×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 1 خبر
نظام اداری محل تحرکات سیاسی نیست

به گزارش اشراف،احمد وحیدی امروز دوشنبه در آئین تکریم و معارفه رییس مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور، اظهار داشت: نظام اداری متعلق به مردم است و باید خدمت رسانی کند.

وی افزود: نظام اداری محل تعاملات سیاسی نیست چون برخلاف فلسفه تشکیل آن است. تحرک سیاسی باید در حزب انجام شود. نظام اداری یک نظام خدمتگزار است و باید تابع نظامات خود باشد.

وزیر کشور با بیان اینکه در اثر اشتباه دیرینه، نظام اداری دستخوش تلقیات سیاسی شده است، خاطرنشان کرد: نظام اداری در جمهوری اسلامی یک خصوصیاتی دارد و کسی که در آن فعالیت دارد باید چارچوب‌ها را رعایت کند.

وحیدی در بخش دیگری از سخنان خود به مساله پژوهش اشاره کرد و با توجه به تنوع مسوولیت‌های وزارت کشور در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی، عمرانی و بحران، اظهار کرد: کارها باید بر اساس مبنای نظری قوی، انجام و از روش‌ها و راه‌های نو برای اعمال خلاقیت‌های جدید به منظور تحقق بهتر اهداف استفاده شود.

وی با تقدیر از عبدالرحیم پدرام رییس سابق مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور بابت تلاش و اقدامات مؤثر در این مرکز، تصریح کرد: پژوهش‌های این مرکز باید بتواند حلقه وصل بین پژوهش‌های نظری دانشگاه‌ها و صحنه عملیات باشد.

وزیر کشور اضافه کرد: باید مبانی نظری را به صحنه عمل آورد. نباید در دام مسائل کلی بیفتیم چرا که در موارد زیادی، حرف‌های نظری هیچ ربطی به صحنه عمل ندارد.

وحیدی با بیان اینکه مرکز مطالعات باید به نیاز واقعی و سوالات دست‌اندرکاران پاسخ دهد، اظهار کرد: مدیریت دانش در کنار پژوهش بسیار کمک کننده است. پژوهش باید موجب تغییر در سطح اداره شود.

وی افزود: مدیریت دانش در وزارت کشور به عنوان دستگاهی که حکمرانی عمومی را برعهده دارد، مهم است و باید نگاه عملیاتی داشته باشد.

وزیر کشور پیشنهاد داد سامانه‌ای تعریف شود تا همه کسانی که در هر سطحی در وزارت کشور خدمت کرده‌اند، بتوانند تجربیات موفق یا ناموفق را مطرح کنند و گفت: در این صورت، یک جریان دائمی فکری ایجاد می‌شود.

وحیدی در ادامه به مساله آموزش هم اشاره کرد و توضیح داد: آموزش‌های کلاسیک مد نظر نیست بلکه باید مهارت افزایی در اولویت قرار گیرد. هدف آموزش باید این باشد که نظریات، عملیاتی شوند.

وی بیان کرد: اینجا بحث کلاس نیست بلکه آزمایشگاه مطرح است. یعنی استاندار، فرماندار و بخشدار در یک شرایط آزمایشگاهی بیاموزند که در مواقع پیچیده چگونه تصمیم بگیرند. آموزش باید مهارت محور باشد که افراد بر اساس ضرورت‌های میدانی آموزش ببینند و به کار گرفته شوند.

وزیر کشور در پایان سخنان خود برای عبدالرحیم پدرام و جلیل دارا در مسوولیت‌های جدید حوزه وزارتی و مرکز مطالعات راهبردی و آموزش، آرزوی موفقیت کرد.

دانشیار رشته علوم سیاسی (گرایش مسائل ایران) دانشگاه تربیت مدرس، مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس و مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بخشی از مسوولیت‌ها و پیشینه کاری رییس جدید مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بسیج اساتید کشور، رییس مجمع اساتید مسلمان دانشگاه‌ها، رییس بسیج اساتید دانشگاه‌های تهران، رییس کمیته اساتید قرارگاه جنگ نرم ستاد نیروهای مسلح، معاون دفتر برنامه ریزی اجتماعی و مطالعات فرهنگی، دبیر شورای حمایت و نظارت بر انجمن‌های علمی دانشجویی کشور، مجری طرح تدوین برنامه راهبردی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر اساس مدل swot “، مدیر طرح “بررسی و تحلیل مواضع و برنامه‌های کاندیداها در انتخابات دهم ریاست جمهوری” و همکاری در طرح”نظام نامه انتخابات ریاست جمهوری؛ اصلاح قوانین و آئین‌نامه‌ها”، مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام از دیگر سوابق کاری دکتر دارا بوده است./مهر

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.