×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
موحد: زمان ما امکانات یا نبود و یا خیلی ضعیف بود

به گزارش «اشراف»-رحمت لطفی پور، استاد عبداله موحد با بیان این مطلب افزود: امکاناتی که در حال حاضر شما در اینجا دارید، ما هرگز نداشتیم. اولین امکان این است که کسی در فدراسیون کشتی حضور دارد که شما را دوست دارد و خودش در این تشک عرق ریخته و می‌داند که شما چقدر زحمت می‌کشید. تا زمانی که افرادی مانند دبیر در اینجا هستند کسی زحمتش بی اجر نخواهد ماند.

دارنده ۶ مدال طلای المپیک و جهان در کشتی آزاد ادامه داد: در موقعی که ورزش را شروع کردیم این امکانات نبود ما در باشگاهی حضور داشتیم که هر طرف تمرین می‌کردیم به علت کوچکی جا سرمان به دیوار می‌خورد و روی تشک برزنتی کشتی می‌گرفتیم که زانوهایمان آسیب می‌دید.

وی تصریح کرد: عمر کوتاه است و می‌خواهم بگویم هر روز که از عمرتان می‌گذرد، یک روز کم شده است. سعی کنید از گذشت ایام بهره‌ای بگیرید و وقت را هدر ندهید؛ این توصیه من به شماها است. هر روز سعی کنید یک موضوع جدید به دانسته‌هایتان اعم از ورزش و یا درس اضافه کنید. شما حتما می‌توانید این درخواست من را انجام دهید چرا که خودم نیز انجام داده‌ام و در خردسالی، هم ورزش کردم و هم درس خواندم.

موحد افزود: خیام آن دانشمند بزرگ گفت: «هرگز دل من ز علم محروم نشد/ کم ماند ز اسرار که معلوم نشد. هفتاد و دو سال فکر کردم شب و روز، معلومم شد که هیچ معلوم نشد.» آخر کار برای کسی معلوم نمی‌شود و چه کار کنیم و چه نکنیم، عمر می‌گذرد و بهتر است تا زنده هستیم کاری بکنیم که از زندگیمان لذت ببریم.

* زمان ما امکانات یا نبود و یا خیلی ضعیف بود

دارنده ۵ مدال طلای کشتی آزاد جهان اظهار داشت: اطمینان دارم که اگر زحمت لازم را بکشید همه شما نتیجه خوبی را می‌گیرید. خوشبختانه سرپرستان شما در حال حاضر کسانی هستند که خود می‌دانند که چقدر سختی می‌کشید و زحمات شما بی نتیجه نخواهد ماند و باید بگویم که در زمان ما اینگونه نبود.

موحد ادامه داد: برای من افتخار بزرگی است که می‌بینم شما در ورزش کشتی هستید و این را از ته دلم می‌گویم. زمان ما امکانات یا نبود و یا خیلی ضعیف بود. شما همه می‌توانید مدال گیر و مدال آور آینده باشید.

قهرمان کشتی آزاد المپیک گفت: افتخار می‌کنم یکی از فرزندان این سرزمین هستم؛ نشد آن چیزی که در مغزم بود انجام دهم. دلم نمی‌خواست در آمریکا باشم و دوست داشتم که در ایران بودم و به جوانان خدمت می‌کردم، اما نشد. برای یکایک شما آرزوی موفقیت می‌کنم و مطمئنم اگر زحمت بکشید به درجاتی از قهرمانی می‌رسید که من و امثال من بوده‌اند. یا نیاید به کشتی می‌آمدید، یا اگر آمدید، شش دانگ کار کنید چون وقتی که می‌گذارید، برنمی‌گردد و حیف است که وقت را بی‌نتیجه از بین ببرید.

*  محبت و آئینی که مردم ایران دارند در آمریکا یا کانادا نیست

عبداله موحد افزود: کار کردن در کشتی بسیار سخت است، چراکه با حریف زنده سر و کار دارید و راه فرار و عقب نشینی هم نیست. پس از المپیک عضله دستم پاره شد در آن زمان این موضوع را به یکی از جراید پرانتشار کشور اطلاع دادم، اما به دلیل ترس نتوانستند آن را رسانه‌ای کنند.

این پیشکسوت کشتی کشور با بیان اینکه به دنبال دیده شدن و منیت نیست گفت: راه زندگی احترام به دیگران و اتکاء به خود است و همیشه سعی کردم در همه حال آن را رعایت کنم. در منزل خود در کشور آمریکا یک باشگاه کوچک ورزشی تدارک دیده‌ام و همیشه تمرین می‌کنم. بسیار دوست داشتم که بتوانم به مردم خدمت کنم، اما شرایط فراهم نشد. محبت و آئینی که مردم ایران دارند در مردم آمریکا و یا کانادا نیست.

* هیچ وقت بدون انتخابی به مسابقات اعزام نشدم

موحد در پرسش علیرضا دبیر مبنی بر حضور در مسابقات انتخابی گفت: ما انتخابی می‌گرفتیم و هیچ وقت ما را بدون کشتی و انتخابی اعزام نکردند. اول در استان تهران و در ادامه در قهرمانی کشور و در ادامه در انتخابی تیم ملی حضور داشتیم.

دارنده مدال طلای المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی در پایان در مورد پهلوانی و قهرمانی خاطرنشان کرد: در گذشته به کسی که حامی ضعفا بود پهلوان می‌گفتند، نه اینکه قهرمان باشد. من یک شعری با نام پهلوان و قهرمان با این ابیات که زور و فن و عقل جرأت، توامان بایدت تا شوی یک قهرمان، هرکه را این چهار با هم جفت نیست، بر وی و زحمات وی باید گریست گفته‌ام.

وی خاطر نشان کرد: سعی کنید این چهار مورد زور، فن، عقل و جرأت را همزمان داشته باشید. ما در قدیم کشتی‌گیری داشتیم که در تمرینات همه را می‌برد، اما در مسابقه نمی توانست نتیجه بگیرد چرا که جرأتش کم بود. به هرحال «پهلوانی کار هر بی مایه نیست، مهر مادر در وجود دایه نیست. شرط‌ ها باید که تا یک قهرمان، پهلوان نامیده گردد در جهان. گفته‌های نیک و هم کردار نیک، همرهش باید ورا پندار نیک. گر ندارد قهرمان زین ها نشان، قهرمانش خوان فقط، نه پهلوان.»

 

* دبیر: موحد از افتخارات بزرگ کشتی ایران است

علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه شما هیمشه بزرگ هستید و افتخارات شما فراموش ناشدنی است، گفت: از حضور شما در فدراسیون کشتی بسیار خرسندم و باید بگویم که من از کودکی همیشه عاشق شما بودم.

وی با اشاره به اینکه عبداله موحد یکی از افتخارات بزرگ کشتی ایران است گفت: پیش از این نام شما در تالار افتخارات فدراسیون جهانی کشتی قرار گرفته بود، اما در حال حاضر این موضوع در سایت این اتحادیه لحاظ نشده و فدراسیون کشتی با نامه نگاری که با اتحادیه جهانی کشتی کرده است به صورت ویژه پیگیر آن است. بنده هم شخصا با تمام وجود این موضوع را دنبال می‌کنم و حتی در دیداری که در آینده با لالوویچ رئیس اتحادیه جهانی در سوئیس خواهم داشت این موضوع را به وی متذکر خواهم شد.

رئیس فدراسیون کشتی در پایان خاطرنشان کرد عبداله موحد در کشتی آزاد و حمید سوریان در کشتی فرنگی از مفاخر کشتی ایران هستند و باید نام آن‌ها در تالار مشاهیر اتحادیه جهانی کشتی ثبت شود.

در این دیدار فدراسیون کشتی با اهدای لوح یادبود از این قهرمان گرانقدر کشتی کشور تقدیر بعمل آمد و در ادامه عکس یادگاری با حضور استاد موحد و ملی پوشان گرفته شد.

فدراسیون کشتی

برچسب ها : ,

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.