×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
تغییر آخوندی به نفع بازار مسکن است/ دولت در ساخت و ساز دخالت کند

به گزارش اشراف،‌ افشین پروین پور با بیان اینکه به طور کلی با کناره گیری عباس آخوندی از وزارت راه و شهرسازی موافقم اظهار داشت: کارنامه وی قابل قبول نیست و باید کسی در رأس سیاست گذاری بخش مسکن قرار بگیرد که بتواند بحران فعلی این بخش را ساماندهی کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بازار مسکن آرام نیست و دچار رکود تورمی شده، گفت: این وضعیت نشان می دهد عملکرد سیاست گذاران بخش مسکن اشتباه است. متأسفانه تجربه ای که در این دولت داشتیم، با حضور آخوندی تجربه موفقی نبود.

کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه معتقدم تفکیک راه و مسکن از هم برای بهبود بخش مسکن اثرگذار است، ادامه داد: از ابتدا هم ادغام وزارت راه و ترابری با وزارت مسکن و شهرسازی اشتباه بود و همان زمان هم اعلام کردیم که این اقدام به هر دو حوزه ضربه می زند.

وی خاطرنشان کرد: دو حوزه مسئولیت راه و مسکن با هم کاملا متفاوتند و تجربه این سال ها نشان می دهد حوزه ای که بیشتر ضربه خورد، بخش مسکن بود و در حال حاضر حوزه مسکن دچارچالش جدی و نیازمند توجه بیشتر و تلاش جهادی است.

پروین پور با بیان اینکه سوداگری در بخش مسکن بالاست، یادآور شد: برای جلوگیری از افزایش سوداگری در بخش مسکن، به مدیریت متمرکز نیاز داریم ولی باید گزینه ای برای وزارت مسکن در نظر گرفته شود که بتواند این حوزه را به خوبی مدیریت کند.

وی با اشاره به اظهارات متعدد آخوندی در خصوص عدم دخالت دولت در بخش مسکن، تصریح کرد: تأکید آخوندی مبنی بر عدم دخالت دولت در مسکن کارشناسی نیست. هرجا در دنیا چالش مسکن رخ داده، دولت ها دخالت کرده اند. دولت های دیگر کشورها، هم در مدیریت تولید مسکن و هم در خودِ تولید و ساخت و ساز ورود می کنند.

این کارشناس بازار مسکن افزود: در هر بخشی که موضوعی بحرانی می شود، دولت یا باید ورود کند یا حضور خود را پررنگ تر نشان دهد. در حال حاضر نیز بحران مسکن داریم و دولت باید به تولید آن با ابزارهایی مانند تخصیص زمین، کمک کند.

وی با بیان اینکه، اظهاراتی مبنی بر اینکه دولت نباید در ساخت و ساز دخالت کند، اشتباه است، تأکید کرد: حتی در آمریکا یا انگلیس به عنوان دو کشور نماد سرمایه داری هم دولت ها در بخش مسکن دخالت می کنند. اگر دولت آمریکا این کار را نمی کرد، فردی مانند بیل گیتس بخش مهمی از املاک آمریکا را تصاحب می کرد اما دولت ها با ابزارهایی مانند سامانه های اطلاعات بازار مسکن و اخذ مالیات های مربوطه (مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی مسکن ) اجازه چنین اقداماتی را نمی دهند.

پروین پور با اشاره به ورود دولت های اروپایی به ساخت و ساز پس از جنگ جهانی دوم برای رفع مشکل کمبود مسکن و سپس خروج تدریجی دولت ها از این بخش در سال های پس از آن، گفت: در حال حاضر ما نیز دچار بحران کمبود مسکن هستیم و دولت باید در ساخت و ساز ورود مستقیم داشته باشد.

منبع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.