×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
مديريت هزينه و بهره وري بیشتر با تغییر رویکرد حسابداری نقدی به حسابداری تعهدی و پیاده سازی بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد در وزارت بهداشت/ شناسایی ۱۱۷۵ مرکز هزینه و ۷۰ شاخص تسهیم هزینه در سطح دانشگاه های علوم پزشکی
طاهره منتظری

به گزارش اشراف به نقل از روابط عمومی معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ دکتر مسعود ابوالحلاج، رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت گفت: ضرورت اصلاح ساختار مالي اقتصادي موسسات دولتي از جمله دانشگاه هاي علوم پزشكي از طريق اصلاح نظام حسابداري طی سال های اخیر مورد تاكيد قرار گرفته است.

رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت ادامه داد: براساس مطالعات انجام شده و بررسي روند عملكرد مديران بيمارستاني و بهداشتي درماني در سال هاي اخير لزوم تغيير بنيادي در ساختار مالي دانشگاه هاي علوم پزشكي و استقرار يك سيستم يكپارچه جامع مالي و عملياتي براي ارائه اطلاعات به مديريت جهت برنامه ريزي هاي خرد و كلان احساس و از اقبال گسترده اي برخوردار شده است.

دکتر ابوالحلاج تاکید کرد: پياده سازي سيستم هاي عملياتي از جمله سيستم بهاي تمام شده خدمات درماني و آموزشي بيمارستان ها و مراكز پزشكي مستلزم طراحي و بهينه سازي ساير سيستم هاي مرتبط است كه به عنوان پيش نياز و مقدمه كار الزامي است. از ضروري ترين اين نياز ها تدوين نظام مالي جديد و تغيير روش حسابداري از روش نقدي به روش تعهدي بود.

وی اضافه کرد: در این مرحله مراکز هزینه در سطح دانشگاه های علوم پزشکی و شاخص های تسهیم هزینه ها شناسایی و اولویت های تسهیم هزینه ها احصا شد و دستورالعمل احصاء بهای تمام شده تدوین و به صورت سیستمی عملیاتی شد.

رئیس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ۱۱۷۵ مرکز هزینه در سطح هر دانشگاه علوم پزشکی شناسایی شد افزود: ۷۰ شاخص تسهیم هزینه و تعیین اولویت تسهیم در سطح ۱۱۷۵ مرکز هزینه این مهم محقق شد و آماده ورود به مرحله نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد شدیم.

وی افزود: با استقرار حسابداری تعهدی و احصاء بهای تمام شده و با ابلاغ دستورالعمل بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد از سوی سازمان برنامه و بودجه در یک سیستم یکپارچه اقدام به استقرار نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد در دانشگاه های علوم پزشکی کردیم و در این راستا یکی از مهمترین اقدامات شناسایی فعالیت ها و استاندارد کردن سنجه های عملکرد از اقدامات اساسی است که هم‌اکنون فعالیت ها و سنجه ها به صورت دقیق احصاء و بر پایه بودجه بندی مبتنی بر عملکرد قرار گرفته و توانسته ایم با استفاده از زیرساخت های موجود و یکپارچه این مهم را به سرانجام برسانیم و قرار است در بودجه بندی سال ۹۷ وزارت بهداشت از این روش بهره ببریم.

دکتر ابوالحلاج تاکید کرد: وزارت بهداشت با تغيير رويكرد از روش حسابداري نقدي به روش حسابداري تعهدي و استقرار سيستم بهاي تمام شده خدمات و فعاليت ها؛ بودجه بندي مبتنی بر عملکرد را طراحی کرده است تا مجموعه وزارت بهداشت بتواند گام بزرگتر و دقیق تری را در جهت مديريت هزينه و بهره وري و تحليل نتايج داشته باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.