×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
جزئیات سخنان محسن هاشمی در مراسم روزجهانی معلول

به گزارش اشراف- مریم حضرتی، محسن هاشمی در مراسم روز جهانی معلول که عصر امروز در برج میلاد برگزار شد با اشاره به اینکه قوانین و الزامات حقوقی بسیاری در حوزه مناسب سازی فضای شهری از منظز معلولین داریم گفت: اما متاسفانه مدیریت شهری تهران طی دو دهه گذشته موفقیت چندانی در این زمینه نداشته است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه محور نخست درباره معلولیت را نگرش فرد به جامعه و افراد دارای معلولیت دانست و افزود: معلولیت معمولا دو منشا دارد، یا بصورتی ژنتیکی و مادرزادی است و یا در طول زندگی فرد بر اثر حوادث و سوانح یا بیماریها اتفاق می افتد که نسبت افراد دارای معلولیت در جهان حدود ده درصد است که یکسوم آنها معلولیت شدید دارند.

وی ادامه داد: در ایران هم اگرچه سازمان بهزیستی حدود یک ونیم معلول را تحت پوشش دارد اما گفته می شود که به همین میزان نیز افراد دارای معلولیت هستند که به سازمان بهزیستی مراجعه نکرده اند، بنابراین ما مجموعا در کشور حدود سه میلیون نفر افراد داری معلولیت داریم که بخش قابل توجهی از جمعیت کشور را شکل می دهند و متاسفانه صدای این قشر عظیم کمتر در رسانه ها و افکار عمومی شنیده می شود.

محسن هاشمی با اشاره به طبیعت آفرینش انسان که اگر در یک زمینه دچار محرومیت شود بصورت طبیعی قوای دیگر این فرد، قدرت بیشتر از معمول پیدا می کنند افزود: این به معنای آن است که بسیاری از معمولا در برخی از زمینه ها دارای استعداد خاص و ویژه ای هستند و شاید بتوان گفت نوعی نبوغ خدادادی دارند که کشف و پرورش این استعداد نیازمند توجه ویژه خانواده، جامعه و حاکمیت است.

وی با بیان اینکه متاسفانه در بسیاری از بخشهای جامعه بجای این نوع نگاه، شاهد نگاه ترحم آمیز یا بی تفاوت نسبت به افراد دارای معلولیت هستیم افزود: همین شرایط موجب می شود که این بخش از عزیزان ما نتوانند استعداد و اراده خود را از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل کنند و اولین نیاز ما در حوزه افراد دارای معلولیت، تغییر نگاه ترحم آمیز یا بی تفاوت جامعه و حاکمیت به نگاه حمایتی است.

وی ادامه داد: شاید یکی از اقداماتی که بتوان در این راستا موفق بود، برجسته سازی موفقیتها واستعدادهای شکوفا شده معلولان است که می تواند برای سایر افراد دارای معلولیت الهام بخش و مشوق و برای جامعه نشانگر توانمندی این قشر باشد.

هاشمی در ادامه سخنان خود بحث مناسب سازی شهر برای افراد دارای معلولیت را یکی از محوری ترین نکات در این خصوص برشمرد و افزود: متاسفانه با وجود تصویب قوانین و الزامات حقوقی، در اجرا موفق نبوده ایم و جدیدترین آماری که براساس یک نظر سنجی علمی در آبان ماه بدست آمده به این عدم موفقیت اشاره دارد. بر اساس این نظر سنجی ۵۷ درصد معتقدند که امکانات شهری برای استفاده معلولان مناسب نیست و آنان از اماکن عمومی نمی‌توانند استفاده کنند. در حالی که ۳۸ درصد بر خلاف این گروه فکر می‌کنند و امکانات شهر را تا حدودی مناسب یا خیلی مناسب می‌دانند. از آنجایی که به لحاظ فیزیکی و کالبدی شهر به نحوی شکل یافته است که معلولان نمی‌توانند از آن استفاده کنند ولی این نکته از دید بخش بزرگی از مردم مغفول مانده است و شناخت و تجربه‌ای از آن ندارند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: بررسی این این آمار نشان می دهد که از نظر شهروندان تهرانی مدیریت شهری در دو دهه گذشته که قوانین مناسب سازی شهر برای معلولان تصویب و ابلاغ شده است در این حوزه عملکرد قابل قبولی نداشته اند که درخواست من از مدیران شهر و رسانه ها و کارشناسان این است که حساسیت بیشتری به حقوق معلولان داشته باشند و مواردی که مناسب سازی صورت نگرفته است را پیگیری کنند تا سریعتر به نتیجه برسد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.