×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
تایپ ده انگشتی با رعایت چند نکته ساده

به گزارش اشراف، اگر جزو آن دسته از کاربران رايانه هستيد که هنوز به خوبي راه نيفتاده‌ايد و مبتدي به شمار مي‌آييد، حتما برايتان پيش آمده که با حسرت به نحوه تايپ کردن حرفه‌اي‌ها نگاه کنيد و دوست داشته باشيد که مانند آن‌ها بدون اين که به صفحه‌کليد نگـاه کنيـد بتوانيد به شکلي صحيح و درست تايپ کنيد.

بايد بدانيد که اين کار به سادگي امکان‌پذير است؛ تنها به کمي تمرين احتياج دارد اما بعد از اين که اين مهارت را کسب کرديد بدون نگاه به صفحه‌کليد تايپ کرديد، از آن لذت زيادي خواهيد برد.

البته بايد به اين نکته هم توجه داشته باشيد که افرادي که هر روز با رايانه کار مي‌کنند و مدت زمان زيادي از وقت خود را پشت سيستم‌شان مي‌گذرانند، اگر به شکل نادرستي از صفحه‌کليد و ماوس استفاده کنند دچار عارضه‌اي به نام «سندروم تونل کارپال» در مچ دستشان خواهند شد که اين عارضه بسيار دردناک بوده و احتياج به جراحي و درمان دارد. به هر ترتيب بايد توجه داشته باشيد که دست‌هاي خود را به شکلي روي صفحه‌کليد قرار دهيد که کم‌ترين فشار ممکن به مچ دستتان وارد شود.

نکته ديگري که بايد به آن توجه کنيد اين است که ممکن است بسياري از کاربران مدت زمان زيادي باشد که کار با رايانه را تجربه مي‌کنند اما هنوز طريقه صحيح تايپ را به خوبي ياد نگرفته و به شيوه اشتباهي که از ابتدا به آن عادت کرده‌اند، از صفحه‌کليد استفاده مي‌کنند. اگر شما هم به اين روش علاقه داريد، به شما پيشنهاد مي‌کنيم گزارش روزنامه خراسان را در این باره دنبال کنيد.

ارزش و اهميت نحوه صحيح تايپ

اگر بخواهيد براي آموزش صحيح تايپ کردن به آموزشگاه برويد بايد بدانيد که طول دوره‌اي که بايد بگذرانيد چيزي در حدود ۴ ماه است و حتي برخي از افراد به زمان بيشتري احتياج دارند تا بتوانند به صورت کامل اين شيوه را آموزش ببينند اما بايد گفت که شما در يک جلسه هم مي‌توانيد تمامي نکات مربوط به اين شيوه را ياد گرفته و پس از آن در صورتي که به شکلي مرتب تمرين داشته باشيد در حد يک تايپيست حرفه‌اي ظاهر شويد.

گام اول

براي اين که نحوه صحيح تايپ کردن را بياموزيد قبل از هر چيز خوب به صفحه‌کليد خود نگاه کنيد. مي‌بينيد که دو تا از دکمه‌هاي روي صفحه کليد شما روي خود برجستگي‌هاي کوچکي دارند. اين دو دکمه به شما کمک مي‌کنند که بتوانيد موقعيت ديگر دکمه‌ها را شناسايي کنيد. حروف F و J روي اين دو دکمه قرار گرفته‌اند. شما بايد انگشت اشاره دست راست خود را روي حرف J و انگشت اشاره دست چپ خود را روي حرف F قرار دهيد.

گام دوم

در قدم بعدي بايد دو انگشت شست خود را روي دکمه Space قرار دهيد و ۶ انگشت باقي مانده را روي دکمه‌هاي کناري حروف F و J قرار دهيد و به اين ترتيب به صفحه‌کليد خود تسلط خواهيد داشت.

گام سوم

در گام بعدي بايد به اين نکته توجه داشته باشيد که هر کليدي را که مي‌خواهيد فشار دهيد بايد از ميان انگشت رديـف وسـط، فقط يک انگشـت را کـه به آن دکمـه نزديـک‌تر است از جاي خـود بلنـد کرده و براي فشردن کليـد مورد نظر اقدام کنيـد. پـس از اين که انگشت‌تان را بـه جاي اوليه‌اش باز گردانديد به سراغ حرف بعدي و انگشت بعدي برويد و به اين نکته توجه داشته باشيد که هر دکمه‌اي را که مي‌خواهيد فشار دهيد، فقط يک انگشت را براي فشردن آن از جاي خود حرکت دهيد و دوباره آن را به جاي خود باز گردانيد.

شايد بهتر باشد که براي شروع به کار متن‌هاي ساده‌اي را انتخاب کنيد و بدون اين که بخواهيد تمرکز اصلي خود را روي اين موضوع بگذاريد که آيا دست‌هاي‌تان در حالت صحيحي قرار گرفته است يا نه، شروع به تايپ کنيد. زيرا در اين حالت پس از چند خط که تايپ کرديد به صورت ناخود آگاه مي‌بينيد که انگشتانتان به صورت خودکار يک به يک از جاي خود بلند مي‌شوند و شما هم جاي تمامي حروف را در ذهنتان ثبت کرده و ديگر نيازي نداريد تا به صفحه‌کليد نگاه کنيد.

به ياد داشته باشيد که مهم‌ترين مسئله در تايپ صحيح اين است که به اندازه کافي تمرين داشته باشيد تا بتوانيد به آساني جاي حروف مختلف را پيدا کرده و بدون اين که به صفحه‌کليد نگاه کنيد، تايپي سريع داشته باشيد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.