×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
برگزیدگان پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی معرفی شدند

به گزارش اشراف- خدیجه معینی، مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی عصر امروز چهارشنبه ۱۱ دی در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد و طی آن از برگزیدگان این‌جشنواره تقدیر به عمل آمد.

هیأت انتخاب پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی، آثار ارائه شده به دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی، در فاصله ۲۰ ماهه از چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی، از بین ۹۱۵ اثر رسیده (۲۱۶ عروسک، ۲۷۶ اثر تولیدی و ۴۲۳ اثر ثبتی) ۴۷ عروسک، ۱۱۰ اثر در بخش تولید و ۱۱۶ اثر در بخش ثبت را برای ورود به مرحله داوری انتخاب کرد.

سپس هیأت داوران با نگاهی جامع به بررسی و ارزیابی آثار رسیده در شش گروه فرهنگی- هنری، فکری، آموزشی-کمک آموزشی، رایانه‌ای- الکترونیکی، کمک درمانی، حرکتی-مهارتی و عروسک‌ها را در دسته‌های نامبرده انتخاب کردند.

هیأت داوران، با قدر درانی از تلاش دست اندرکاران برگزاری پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی، خرسند است این جشنواره به دوره پنجم رسید و امید که هر سال بر کیفیت برگزاری افزوده شود. آثار رسیده به پنجمین جشنواره از نظر کمی و کیفی نسبت به سال‌های گذشته رشد خوبی داشتند که جای امیدواری و نویدبخش اتفاقات خوب در این عرصه است. تعداد بالای آثار به ویژه در حوزه طراحی و تولید عروسک‌ها منجر شد عروسک‌ها در دسته‌ای جدا و در دو گروه عروسک‌های بومی و آموزشی برای اولین بار در جشنواره پنجم، بررسی شوند.

در دسته آثار تولیدی، روش‌های تولید و انتخاب مواد، کیفیت بالاتری داشتند که نشان از احساس مسئولیت تولیدکنندگان در تولید اسباب‌بازی و تلاش آنها در بالا بردن کیفیت است. برای بررسی دقیق‌تر و درست تر دو مقوله اسباب‌بازی‌های چوبی و پلاستیکی با توجه به تفاوت‌های بسیار فرایند تولید در صنعت چوب با پلاستیک در دو دسته جدا بررسی شدند. همچنین در این دسته به تولیدکنندگان تازه وارد به صنعت اسباب‌بازی هم نگاهی ویژه شد. در آثار ثبتی، با نگاه حمایتی به طراح و ایده‌پرداز، آثار بدون توجه به تولیدکننده آن نگاه شد.

هیأت داوران پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی ضمن تقدیر از همه شرکت کنندگان در بخش رقابتی، یادآور می‌شود که رتبه‌های اعلام شده نیازمند رعایت استانداردها و لحاظ کردن توصیه‌های داوران و متخصصان برای طراحی و تولید آینده است. با توجه به اینکه آمار بالایی از آثار ارسالی، تکراری و اقتباسی از محصولات موجود به ویژه محصولات خارجی بود، تاکید بر فراهم ساختن فرصت‌هایی برای بالا بردن دانش و آگاهی طراحان و تولیدکنندگان از نیازهای کودکان و نوجوانان سرزمین‌مان ایران می‌شود.

تصویرسازی و گرافیک استاندارد و ویژه کودکان به ندرت در آثار مورد بررسی به چشم می‌خورد و این حوزه بسیار ضعیف، قابل تأمل و نیازمند حضور کارشناسان و متخصصان است.

بسته‌بندی محصولات که یکی از مؤلفه‌های مهم و تأثیرگذار در بازار رقابتی است هنوز ضعیف است نه تنها از منظر ظاهر، از منظر استانداردهای کیفی هم به مؤلفه‌های بدیهی کم‌توجهی شده است.

کیفیت تولید در مواد گوناگون به ویژه آثار چوب و حتی کاغذ هنوز ضعیف و قابلیت رقابت با بازار و استانداردهای جهانی را ندارد. لذا هیأت داوران به دستگاه‌ها و مراجع ذیربط تاکید بر فراهم کردن و تجهیز کارگاه‌های سنجش استاندارد و تست و پیش آزمون زیر نظر متخصصان و کارشناسان نخبه دارد. همچنین در کنار این حوزه به تجربه کودکان در آزمودن اسباب‌بازی‌ها توجه ویژه شود.

اگر چه در بخش ایده‌پردازی با محتواهای فرهنگی و ایرانی نسبت به دوره‌های گذشته توجه بیشتری شده اما همچنان کمبود محصولاتی با محتوا و ارزش‌های فرهنگی ایرانی اسلامی احساس می‌شود و از این همه ثروتی که در تاریخ و فرهنگ سرزمینمان داریم کمتر در طراحی و تولید اسباب‌بازی‌ها برای نسلی که شاید کمتر سرزمین خود را بشناسند بهره می‌بریم.

ایجاد فضای نقد در فضاهای طراحی و تولید، کمک به رشد هر صنف و حوزه‌ای است، جشنواره‌هایی این چنین می‌توانند مجالی برای حضور و به نقد کشیدن آثار، در راستای رشد و بالندگی باشد که امید است در سال‌های آینده به طور جدی فضایی برای نقد و به چالش کشیدن تولیدات‌مان داشته باشیم. با توجه به تنوع گروه‌های مختلف در اسباب‌بازی و عروسک به دبیرخانه محترم پیشنهاد می‌شود که کمیته‌های تخصصی در انتخاب آثار شکل گیرد و آثار رسیده به داوری نهایی با توصیه‌ها و نظر تخصصی از کمیته‌های انتخاب باشد تا داوری آثار با کیفیت و شرایط استانداردتری شکل گیرد. همچنین تدوین آئین‌نامه اجرایی برای داوری و شرایط انتخاب داوران و کمیته‌ها در دستور کار جشنواره آینده قرار گیرد.

پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی با شعار «تمرین زندگی» بر آن است تا با حمایت و پشتیبانی از طراحی و تولید اسباب‌بازی در ایران، کمک کند تا اسباب و ابزار درست و در راستای رشد همه جانبه کودکان در اختیار این نسل قرار گیرد. یادمان باشد که دست‌های کودکان سرزمین ما منتظر است، خالی نیست اما منتظر است، چشم‌های کودکان این مرز و بوم به راه است، دل‌های کودکان ایران زمین هنوز امیدوار است، امید روزهای خوب را دارد، روزهای خوب رقم نخواهد خورد تا ما نیندیشیم، تا ما نگران باشیم، تا ما چشم نپوشیم، تا ما گوش به زنگ نباشیم، روزهای خوب از پس غبار این روزها خواهند آمد بکوشیم تا در آن سوی غبار برای چشم‌ها، دست‌ها و دل‌های کودکان‌مان ارمغانی تازه و درست داشته باشیم تا بتوانیم با آنها تمرین زندگی کنیم، زندگی تکرار و تمرین بودن‌ها نیست زندگی عزمی برای بالنده شدن، زندگی تلاشی برای دیدن نادیدنی‌ها است، زندگی اراده‌ای برای ساختن ناممکن‌ها است.

۴۱ جایزه در دستان تولیدکنندگان اسباب‌بازی ایرانی

در بخش تولید عروسک‌ها به خاطر کیفیت در تولید از وحیده‌سادات موسوی برای اثر «عروسک‌های بافتنی کیلو و گیسو» با دریافت لوح تقدیر و کارت هدیه به مبلغ ۱۰ میلیون ریال، نسرین رستم‌زاده برای اثر «عروسک نارگل (ترنج)» با دریافت لوح تقدیر و کارت هدیه به مبلغ ۱۰ میلیون ریال و منیره صفاتاج برای اثر «عروسک سلما» با دریافت لوح تقدیر و کارت هدیه به مبلغ ۱۰ میلیون ریال تقدیر شد.

محیا محبی برای اثر «عروسک انگشتی راژان» با دریافت لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۱۵ میلیون ریال و ۲۰۰۰ عدد هولوگرام به عنوان رتبه سوم در این بخش مورد تقدیر قرار گرفت.

رؤیا منوچهری برای اثر «عروسک‌های دستکشی خانواده شاد» با دریافت لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۲۰ میلیون ریال و ۳۰۰۰ عدد هولوگرام و بنفشه کسرائیان برای اثر «عروسک‌های انگشتی خانم و آقای بی‌خیال» با دریافت لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۲۰ میلیون ریال و ۳۰۰۰ عدد هولوگرام به عنوان رتبه دوم در بخش تقدیر از عروسک‌های با کیفیت مورد تقدیر قرار گرفتند.

عطیه‌سادات کاشی برای اثر «عروسک دستکشی عمو قربون» با دریافت تندیس جشنواره، لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۲۵ میلیون ریال و ۵۰۰۰ عدد هولوگرام به عنوان رتبه اول مورد تقدیر قرار گرفت.

عروسک‌های بومی

در بخش عروسک‌ها بومی زهرا کرمی برای اثر «عروسک گلین باجی» با دریافت لوح تقدیر و کارت هدیه به مبلغ ۱۰ میلیون ریال و محبوبه فتاحی برای اثر «عروسک لال» با دریافت لوح تقدیر و کارت هدیه به مبلغ ۱۰ میلیون ریال مورد تقدیر قرار گرفتند.

شیوا صارمی‌منفرد برای اثر «عروسک های چوبی اقوام» با دریافت لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۱۵ میلیون ریال و ۲۰۰۰ عدد هولوگرام رتبه سوم بخش عروسک‌های بومی را به دست آورد.

پرستو نیری برای اثر «عروسک گل وَنی» با دریافت لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۲۰ میلیون ریال و ۳۰۰۰ عدد هولوگرام رتبه دوم بخش عروسک‌های بومی را به دست آورد.

مژده دانش‌پژوه، هنگامه حکَیمیان و نرگس تیموری برای اثر «عروسک شاماران» موفق به دریافت تندیس جشنوار ه، لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۲۵ میلیون ریال و ۵۰۰۰ عدد هولوگرام به عنوان رتبه اول این بخش شدند.

گروه حرکتی مهارتی

در گروه حرکتی‌مهارتی از آزاده الماسی برای اثر «جامپکس» با دریافت لوح تقدیر وکارت هدیه به مبلغ ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال تقدیر شد.

در گروه آموزشی و کمک‌آموزشی

در گروه آموزشی و کمک‌آموزشی از زینب تدین برای اثر «پیتزا تایم» با دریافت لوح تقدیر و کارت هدیه به مبلغ ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال و لیلا واقفی برای اثر «پک آموزشی آتش نشانی» با دریافت لوح تقدیر و کارت هدیه به مبلغ ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال تقدیر شد.

در این بخش همچنین از موزه عروسک‌های ملل و محیط زیست برای اثر «تالاب من» با دریافت تندیس جشنواره و لوح تقدیر ویژه شد.

هیأت داوران برای کسب رتبه اول و سوم اثری را در این گروه حائز شرایط ندانست، اما شرکت «کاوش ایده تکاپو» برای اثر دانش کیت نجوم با دریافت تندیس جشنواره، لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال و ۳۰۰۰ عدد هولوگرام رتبه دوم این گروه را به دست آورد.

در گروه فرهنگی هنری

در گروه فرهنگی هنری از موزه عروسک‌های ملل برای اثر «عروسک متحرک دختر دال» (مهرهای چاپ قلمکار) با دریافت تندیس جشنواره و لوح تقدیر ویژه شد. همچنین حمیده ساعیان برای اثر «باغ فارسی» با دریافت لوح تقدیر و کارت هدیه به مبلغ ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال در این بخش مورد تقدیر قرار گرفت.

در گروه کمک‌درمانی

در گروه کمک‌درمانی فرشته یاقوتی برای اثر مجموعه «بسته افزایش مهارت پیشان» با دریافت لوح تقدیر و کارت هدیه به مبلغ ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال مورد تقدیر قرار گرفت. هیأت داوران برای کسب رتبه دوم و سوم اثری را در این گروه حائز شرایط ندانست. در این گروه، رفعت‌السادات خرم‌زاده برای اثر «منچ فراگیر» با دریافت تندیس جشنواره، لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۲۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال و ۵۰۰۰ عدد هولوگرام به عنوان رتبه اول مورد تقدیر قرار گرفت.

گروه بازی‌های فکری

در گروه بازی‌های فکری، مهتاب گراکویی، شیدا کیخسروی، مریم حضور بخش و زهرا بدیع زادگان اصفهانی برای اثر «سوداگران» با دریافت لوح تقدیر و کارت هدیه به مبلغ ۱۰ میلیون ریال و محمد نصیری گله برای اثر «تخته میله» با دریافت لوح تقدیر و کارت هدیه به مبلغ ۱۰ میلیون ریال مورد تقدیر قرار گرفت.

میثم نظریان برای مجموعه آثار «(اوربل، سگال ۱، سگال ۲ و جال)» با دریافت لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۱۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال و ۲۰۰۰ عدد هولوگرام در رتبه سوم مورد تقدیر قرار گرفت.

نوید خرم آبادی برای اثر «سنگ، کاغذ، قیچی» با دریافت تندیس جشنواره، لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال و ۳۰۰۰ عدد هولوگرام در رتبه دوم مورد تقدیر قرار گرفت.

شهاب محسنین و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای اثر «اُرچین» با دریافت تندیس جشنواره، لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۲۵.۰۰۰.۰۰۰۰ ریال و ۵۰۰۰ عدد هولوگرام در رتبه اول دریافت کرد.

در این گروه از شرکت «هوپا» برای اثر «پایاپای» و گروه «باهمزی» برای اثر «ددان» با دریافت تندیس جشنواره و با دریافت لوح تقدیر مورد تقدیر ویژه قرار گرفتند.

گروه الکترونیکی و رایانه‌ای

گروه الکترونیکی و رایانه‌ای شرکت «هوشمند افزار صنعت پویا» برای اثر «ربات آموزشی کد نویسی پی بات» با دریافت لوح تقدیر، کارت‌هدیه به مبلغ ۱۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال و ۲۰۰۰ عدد هولوگرام به عنوان رتبه سوم مورد تقدیر قرار گرفت.

شرکت «سرزمین ربات‌ها» برای اثر «ربات این و این و» با دریافت لوح تقدیر و کارت هدیه به مبلغ ۲۰ میلیون ریال و ۳۰۰۰ عدد هولوگرام در رتبه دوم برگزیده شد.

حجت‌اله درودیان برای اثر «ربات دانش ۲» با دریافت تندیس جشنواره، لوح تقدیر و کارت هدیه به مبلغ ۲۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال و ۵۰۰۰ عدد هولوگرام در رتبه اول این گروه برگزیده شد.

در بخش اسباب‌بازی‌های چوبی، ندا هویدی برای مجموعه آثار «بالسا» با دریافت لوح تقدیر و کارت هدیه به مبلغ ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال مورد تقدیر قرار گرفت.

مازیار آصفی برای اثر «رسیپ» با دریافت لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۱۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال و۲۰۰۰ هولوگرام در رتبه سوم برگزیده شد.

سراج الدین پناهی برای اثر مجموعه «آثار بلوط» با دریافت لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال و ۳۰۰۰ عدد هولوگرام به عنوان رتبه دوم مورد تقدیر قرار گرفت.

الهام ذاکری زفرقندی برای اثر «مجموعه کارهای بومزی» با دریافت تندیس جشنواره، لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۲۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال و ۵۰۰۰ عدد هولوگرام رتبه اول بخش اسباب‌بازی‌های چوبی را به دست آورد.

در بخش اسباب‌بازی‌های پلاستیکی

شرکت بازی تا برای اثر «ذره بین» با دریافت تندیس جشنواره و لوح مورد تقدیر قرار گرفت.

ابوالفضل محمدی برای مجموعه کارهای ماشین لباس شویی، چرخ خیاطی و قطار با دریافت لوح تقدیر و کارت هدیه به مبلغ ۱۰ هزار میلیون ریال و حمید بهرامی برای اثر کلیک با دریافت لوح تقدیر و کارت هدیه به مبلغ ۱۰ هزار میلیون ریال مورد تقدیر قرار گرفت.

سید محمد میر شفیعی برای اثر چرخ سفالگری با دریافت لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۱۵ میلیون ریال و ۲۰۰۰ عدد هولوگرام به عنوان رتبه سوم مورد تقدیر قرار گرفت.

شرکت روبین پویای ایرانیان برای مجموعه اثر ساختنی‌های فلزی (زیرک) با دریافت لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۲۰ میلیون ریال و ۳۰۰۰ عدد هولوگرام به عنوان رتبه دوم برگزیده شد.

حامد پیشوایی برای مجموعه آثار «دوبی» با دریافت تندیس جشنواره، لوح تقدیر، کارت هدیه به مبلغ ۲۵ میلیون ریال و ۵۰۰۰ عدد هولوگرام به عنوان رتبه اول مورد تقدیر قرار گرفت.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.